artyści

SpaceFest! to festiwal muzyki shoegaze, space rock i alternative, na który składają się koncerty, warsztaty dla muzyków z Polski i zagranicy, spotkania z legendarnymi wykonawcami alternatywnymi, konkurs dla młodych zespołów, wydawnictwa płytowe.

Druga edycja festiwalu już 7-8 grudnia 2012 w Gdańsku!

Festiwal jest organizowany przez Stowarzyszenie Nasiono we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” i Fabryką Batycki przy wsparciu Miasta Gdańska.

MARK GARDENER

Mark Gardener był wokalistą, gitarzystą i autorem piosenek w Ride – brytyjskim zespole shoegaze’owym, który powstał w 1988 r. w Oksfordzie. Ride podpisali kontrakt z Creation Records i za sprawą swoich wczesnych singli jako pierwsza grupa w historii wytwórni zaistnieli na listach przebojów. Ich pierwszy album – wydany w 1991 roku Nowhere – zebrał bardzo pochlebne recenzje i odniósł komercyjny sukces (11. miejsce na brytyjskiej liście przebojów). W 1992 r. singiel Leave Them All Behind z drugiego albumu grupy, Going Blank Again, wdarł się do pierwszej dziesiątki najlepiej sprzedających się płyt. Zespół zakończył działalność w 1996 roku. Mark Gardener nagrał jeszcze jeden album z The Animalhouse, a przez ostatnie 12 lat koncertował zarówno indywidualnie, jak i z różnymi muzykami. W 2005 roku wydał solowy album These Beautiful Ghosts. Ma na koncie współpracę z wieloma artystami, m.in. z francuskim duetem rinôçérôse, Dive Index, Hopewell, The Morning After Girls czy The Brian Jonestown Massacre. W lipcu bieżącego roku wydał nowy singiel, The Places We Go, który powstał we współpracy z Robinem Guthrie z Cocteau Twins. Oprócz pojedynczych występów i tras koncertowych, przez ostatnie 8 lat Mark Gardener zajmował się produkcją muzyczną i miksowaniem. Współpracował także z ekipą Document Films: skomponował i nagrał oryginalną ścieżkę dźwiękową do filmu dokumentalnego Upside Down (The Creation Records Story), który w 2011 roku otrzymał nagrody Mojo i NME. Latem 2013 roku planowana jest premiera kolejnego solowego albumu artysty. Na jego koncertach można zaś usłyszeć utwory z całego, ponad 20-letniego muzycznego dorobku. http://www.markgardener.com/

 

DAMO SUZUKI

Damo Suzuki był wokalistą legendarnej krautrockowej grupy Can, z którą w latach 1970-73 stworzył szereg uznanych albumów (np. Tago Mago, Future Days czy Ege Bamyasi). Później na prawie 10 lat przestał aktywnie zajmować się muzyką. Na scenę wrócił w 1983 roku. Od tamtej pory prowadzi tzw. Damo Suzuki’s Network – luźne stowarzyszenie muzyków, z którymi grał improwizowane koncerty w różnych krajach. Każdy taki koncert jest niepowtarzalnym doświadczeniem tworzonym z udziałem lokalnych „posłańców dźwięku”. Nie ma wcześniejszych prób, więc ostateczny wynik może być równie zaskakujący dla samych artystów, jak i dla widowni. Od 1997 roku wydano wiele koncertowych nagrań Damo Suzuki’s Network z udziałem bardzo różnych muzyków. Damo Suzuki występował m.in. z Michaelem Karolim i Jakim Liebezeitem z Can, Do Make Say Think, Broken Social Scene, Acid Mothers Temple, The Bees czy Add N to (X). Damo Suzuki’s Network ciągle rośnie – podczas SpaceFestu w rolę „posłańców dźwięku” wcielą się muzycy gdańskiego trio Popsysze.
http://www.damosuzuki.com

 

SEA DWELLER

Zespół Sea Dweller powstał w 2005 roku w Rzymie. Ich inspiracje to pierwsza fala shoegaze’u i dream popu przełomu lat 80. i 90. Na tej kanwie muzycy stworzyli własne brzmienie, w dużym stopniu oparte na delayach i reverbach. Tym, co wyróżnia ich na tle wielu zespołów wyrosłych z tego nurtu, jest jednak ich osobista psychodeliczno-popowa wrażliwość. Po wydaniu albumu Love Is Coming w niemieckiej wytwórni 2&1 Records, zespół pojechał w trasę z Asobi Seksu i The Victorian English Gentlemens Club. Sea Dweller koncertowali również z takimi muzykami jak Gregor Samsa, Spotlight Kid czy APSE. W 2012 r. ich drugi album, Signs of a Perfect Disaster, ukazał się nakładem wytwórni Upside Down Recordings. Płyta zebrała bardzo pochlebne recenzje i spotkała się z uznaniem Boomkat, Norman Records czy Rough Trade. Koncert w ramach SpaceFestu! będzie pierwszym występem grupy w Polsce.
www.seadwellermusic.com
 


PURE PHASE ENSEMBLE

to międzynarodowy, shoegaze’owy kolektyw instrumentalny stworzony specjalnie na potrzeby festiwalu SpaceFest! 9 muzyków z Polski i Wielkiej Brytanii spotka się na warsztatach w CSW Łaźnia na początku grudnia 2012, aby wspólnie stworzyć materiał muzyczny, który następnie zostanie zaprezentowany publiczności na koncercie podczas festiwalu. Materiałem wyjściowym będzie płyta Pure Phase Tones for D.J.’s grupy Spiritualized, zawierająca 7 utworów (gdzie każdy utwór to jeden dźwięk gamy) zagranych na syntezatorze z charakterystycznym dla zespołu brzmieniem. Materiał wykonany na żywo podczas koncertu zostanie zarejestrowany, a następnie opublikowany na płycie CD.
Głównym prowadzącym będzie Raymond Dickaty – brytyjski saksofonista współpracujący m. in. z  Radiohead, Neil Young, Stereolab, Lush, Soulsavers, Dr. John, a w latach 1997-2002 muzyk Spiritualized. Program warsztatów będzie współtworzony przez Chrisa Olley (Six By Seven) oraz Steve’a Hewitta (ex Placebo)

Pełny skład Pure Phase Ensemble:
Ray Dickaty (ex Spiritualized) – sax, flute
Chris Olley (Six By Seven) – guitar, voc
Steve Hewitt (ex Placebo) – drums, guitar, voice
Ola Rzepka (Drekoty) – keyboard, drums, voice
Maciej Wojnicki (Mananasoko) – electronics, violin, voice
Artur Bieszke (Marla Cinger, KSAS) – guitar
Maciej Minikowicz (The Sunlit Earth) – guitar, voice
Rafał Wojczal (Trupa Trupa) – keyboard farfisa jacqueline de luxe -  C
Łukasz Piotrowski – bass guitar

 

RAY DICKATY

Ray Dickaty jest saksofonistą i kompozytorem. Ma w dorobku ponad 60 nagrań z różnymi składami. Jako członek Spiritualized był odpowiedzialny za aranżację sekcji dętej. Grał na płytach Live at the Albert Hall, Let it Come Down i Amazing Grace. Jako członek zespołu Moonshake należącego do wytwórni Too Pure wydał dwie płyty oraz grał razem ze Stereolab i Cornershop oraz występował wspólnie z PJ Harvey. Ze swoim zespołem Solar Fire Trio grającym free jazz noise, nagrał trzy szlagierowe albumy i odbył trasę supportując Juliana Cope’a. Ponadto, nagrywał i wystepował m.in. z takimi wykonawcami jak: Moose, Lush, Dr John, Durutti Column, AMM, The Duke Spirit, Six by Seven, Damo Suzuki, Slipstream, Thighpaulsandra, Soulsavers (Mark Lanegan), Sonic Youth, Suicide, Super Numeri, John Moores Revolution 9, Michael J Sheehey i The Flowers of Hell.
Obecnie mieszka w Warszawie i jest aktywnym przedstawicielem polskiej improwizowanej sceny muzycznej. Współpracuje z takimi muzykami jak: Maciej Bielawski, Mikołaj Palosz, Paweł Szpura, Patryk Zakrocki, Hubert Zemler, Ksawery Wójciński, Rafał Mazur, Michał Dymny, Tomek Chołoniewski. Jest także członkiem Trifonidis Free Orchestra.
www.raydickaty.com

 
CHRIS OLLEY

Artysta znany przede wszystkim jako lider, wokalista i gitarzysta rockowej grupy Six.by Seven, z którą zarejestrował siedem albumów studyjnych. Zespół ma na koncie m.in. pięć ekskluzywnych sesji w radiowym programie legendarnego Johna Peela, występ w telewizyjnym show BBC „Later With Jools Holland” i osiemdziesiąt tysięcy sprzedanych płyt. Olley wydał też płytę solową A Streetcar Named Disaster i serię EP-ek, m.in. East Of Edale, Who’s Afraid Of Virginia Wade i The Grapes of Hyman Roth własnym sumptem lub nakładem Cargo Records. Ma na koncie również projekt muzyczny Twelve oscylujący w klimatach electronic-krautrock. W latach 2006-2008 współpracował z Julianem Cope. W 2012 roku wystąpił gościnnie na płycie WERK Songs That Make Sense (partie wokalne w utworze Dead Man). Chris Olley jest też współtwórcą i współwłaścicielem firmy Coopersonic, produkującej najwyższej jakości efekty gitarowe, z których korzystają m. in. muzycy The Arctic Monkeys czy The Rolling Stones. Zgłębiał historię sztuki na Wakefield College, a studia fotograficzne na Nottingham Trent University zakończył profesjonalnym dyplomem. Jak sam mówi: „Mam dwie pasje: tam gdzie kończy się muzyka, zaczyna się fotografia”. Kibic drużyny West Ham United z Londynu.
Podczas festiwalu SpaceFest! będzie uczestniczył w warsztatach dla muzyków oraz zasili skład grupy Pure Phase Ensemble razem z Rayem Dickaty (ex Spiritualized), Stevem Hewittem (ex Placebo) i polskimi muzykami.
www.sixbyseven.co.uk | www.chrisolley.wordpress.com

 

STEVE HEWITT

Steve Hewitt to były perkusista zespołu Placebo (w latach 1996-2007), a obecnie wokalista i gitarzysta Love Amongst Ruin oraz perkusista grupy Six by Seven. W przeszłości Hewitt udzielał się w wielu zespołach. Na początku kariery grał ze swoim sąsiadem z Northwich, Timem Burgessem, w zespole The Charlatans. Później był członkiem takich zespołów jak Electric Crayons, K-Klass, The Mystic Deckchairs, The Boo Radleys i Breed. Po rozpadzie Breed dołączył do Placebo, z którym nagrał cztery albumy uważane za najważniejsze w karierze tego zespołu: Without You I’m Nothing (1998), Black Market Music (2000), Sleeping with Ghosts (2003), Meds (2006). Od 2010 roku Steve Hewitt jest frontmanem nowego zespołu o nazwie Love Amongst Ruin. W sierpniu 2012 został perkusistą reaktywującej się brytyjskiej grupy Six by Seven. Oprócz tego zajmuje się także produkcją muzyczną.
Podczas festiwalu SpaceFest! będzie uczestniczył w warsztatach dla muzyków oraz zasili skład grupy Pure Phase Ensemble razem z Rayem Dickatym (ex Spiritualized), Chrisem Olleyem (Six By Seven) i sześciorgiem polskich muzyków.
http://loveamongstruin.com/

 

2KILOS & MORE

2kilos & More to duet grający francuską elektronikę, stworzony w Paryżu w 2003. W jego skład wchodzą Séverine Krouch i Hugues Villette (Von Magnet). Zanim trafili pod skrzydła audiophob, wydali 3″ CD i dwa albumy w innych wytwórniach, a ich muzyka znalazła się na kilku płytach składankowych i soundtrackach. Ich najnowszy album Kurz vor5 został wyprodukowany przez Norscq (The Grief, Atlas Project, dDamage, Colder, autora remixów Meat Beat Manifesto, Depeche Mode etc). Zespół zaprosił też dwóch ważnych wokalistów niezależnej sceny Francuskiej, aby wystąpili w trzech nowych kompozycjach: Phila Von (Von Magnet) i Blacka Sifichi (artystę-recytatora z Nowego Jorku, który współpracował m.in. z Black Dog, Burnt Friedman, Simon Fisher Turner, Rodolphe Burger, High Tones). Kreują długie, ewoluujące fale dźwiękowe improwizując i bazując na samplach i dźwiękach cyfrowych. Ich muzyka przywołuje skojarzenia z filmowym światem Davida Lyncha lub Stevena Soderbergha (Solaris). Prasa określa ich jako subtelny mix Ambient-elektroniki (à la Warp) i post-rocka (Kranky). http://2kilosandmore.bandcamp.com/

 

POPSYSZE

Popsysze to rock and rollowe Trio które powstało w 2007 roku. Zespół tworzą – Jarek Marciszewski (gitara, wokal), Kuba Świątek (perkusja) oraz Sławek Draczyński (bas). Pierwsze próby zespołu odbywały się w duecie (gitara – perkusja). Pod wpływem nazwy, która okazała się bezpośrednim impulsem, zespół próbował wykonywać muzykę improwizowano-eksperymentalną. Szybko jednak członkowie zespołu doszli do wniosku, iż potrzebny jest im basista do stworzenia klasycznego rockowego Power trio. Tak powstał zespół, którego ambicją jest granie prostych, melodyjnych i energicznych piosenek. W muzyce Popsysze słychać wpływ muzyki rockowej lat 60 i 70 ale także współczesne interpretacje twórczości z tamtych lat. Trio nie boi się muzyki tanecznej z lat 70 i lubi afrykańskie ballady. Bywa też tak, że ma ochotę wszystko zepsuć długa improwizacją by potem znowu powrócić do prostych piosenek. W 2012 roku zespół wydał debiutancką płytę pt „Popstory” która została wydana nakładem Nasiono Records. Podczas festiwalu SpaceFest! będą towarzyszyć Damo Suzuki jako trójmiejscy „posłańcy dźwięku”. nasiono.net/popsysze

 

100% RABBIT

100% Rabbit to młody (2010r.) zespół z Gniezna/Inowrocławia grający melodyjny, szeroko pojęty indie rock. W skład zespołu wchodzą: Małgola Gulczyńska (wokal, klawisze), Arek Łysakowski (perkusja), Adam Sowiński (gitara), Robert Woźniak (bas). Jako główne inspiracje członkowie zespołu wyróżniają wszelkie gatunki – od grunge’u i amerykańskiego indie rocka, przez brit pop, lo-fi, rockabilly, shoegaze, ragtime, surfrock i trip hop do rapu i popu – głównie te charakterystyczne dla lat 90. Wszystkie teksty grupy pisane są w języku angielskim, a ich główną tematyką są problemy egzystencjonalne: od z pozoru banalnych piosenek o miłości, przyjaźni i nienawiści po utwory traktujące o abstrakcyjnych i zagmatwanych stanach wewnętrznej rozterki.
www.facebook.com/100percentrabbit

 

1926

Psychodelia, shoegaze i spora dawka noisu – gdyńska formacja 1926 godnie kontynuuje tradycje rozpoczęte przez kapele takie jak Sonic Youth, Colour Haze czy Slowdive i przenosi je na podatny, polski grunt. Korzystając z doświadczenia zdobytego w swoich macierzystych kapelach (w zespole udzielają się muzycy m.in. Kiev Office, Pomelo Taxi czy Marla Cinger) na nowo definiują pojecie Trójmiejska Scena Alternatywna, pokazując że składy takie jak Mars Red Sky, Pharoh Overlord czy Tame Impala maja w Polsce godną konkurencję. Przestery, niesamowita atmosfera podczas koncertów, wielopoziomowe brzmienie i absolutne oddanie rodzinnemu miastu – to najlepsze cechy 1926. www.facebook.com/1926band

 

BROKEN BETTY’S AMPACITY

Broken Betty’s Ampacity to muzyczny kolektyw poruszający się w klimatach regresywnego rocka, z domieszką wibracji pustyni i kosmosu. W jego skład wchodzą muzycy znani z Broken Betty – Jan Galbas (g,voc), Sebastian Sawicz(dr) i Piotr Paciorkowski (g), Wojtek Lacki (b) z God’s Own Prototype, oraz Marek Kostecki (k), który uczestniczył w nagraniach i koncertach promujących pierwsze LP Broken Betty – The Sorry Eye. Projekt założony został z myślą o jednorazowym występie na drugiej edycji festiwalu SpaceFest!, w repertuarze składającym się z reprezentatywnych utworów „złotej ery” space rocka. Dość szybko jednak formuła to została porzucona, a Broken Betty’s Ampacity zaczęło funkcjonować jako pełnoprawny zespół. Intensywna praca nad autorskim materiałem przynosi efekty w postaci utworów, które na nowo odkrywają brzmienia znane z wczesnych albumów Hawkwind czy Pink Floyd, przeplatając je z wpływami post i stoner rocka. Krótsze, piosenkowe aranżacje, ustępują tu miejsca monumentalnym, bogatym formom, w których nie brak również przestrzeni na swobodne improwizacje. Pierwsze efekty tej współpracy będzie można usłyszeć na żywo w grudniu 2012 na trójmiejskich scenach, w planach jest również nagranie i wydanie pełnego albumu w 2013 roku.
http://facebook.com/ampacityband | www.reverbnation.com/ampacitykontakt

ogólny:
Karol Schwarz
+48 791 150 105 love@spacefest.pl

dla prasy:
Radek Jachimowicz
+48 513 930 841 press@spacefest.pl

poprzednie edycje

SpaceFest! 2011

dla prasy

Komplet materiałów prasowych, zawierający informacje o festiwalu oraz zdjęcia w wysokiej rozdzielczości:
download

facebook

Nasiono Records GDAŃSK CSW Łaźnia BATYCKI warsztat LOFT Browar Czarnków house