o projekcie

SpaceFest! to festiwal muzyki shoegaze, space rock i alternative, na który składają się koncerty, warsztaty dla muzyków z Polski i zagranicy, spotkania z legendarnymi wykonawcami alternatywnymi, konkurs dla młodych zespołów, wydawnictwa płytowe.

Druga edycja festiwalu już 7-8 grudnia 2012 w Gdańsku!

Festiwal jest organizowany przez Stowarzyszenie Nasiono we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” i Fabryką Batycki przy wsparciu Miasta Gdańska.

SpaceFest!
Ladies and Gentlemen we are Floating in Space Festival
Festiwal i warsztaty muzyki shoegaze, space rock i alternative

GDAŃSK – CSW ŁAŹNIA / FABRYKA BATYCKI
WARSZTATY 4-6.12.2012 / KONCERTY 7-8.12.2012

 

SpaceFest! to festiwal muzyki shoegaze, space rock i alternative,
na który składają się koncerty, warsztaty dla muzyków z Polski
i zagranicy, spotkania z legendarnymi wykonawcami alternatywnymi, konkurs dla młodych zespołów, wydawnictwa płytowe.

SpaceFest! nie jest typowym festiwalem. Chcemy przełamać
klasyczną festiwalą formułę i wprowadzić do projektu takie elementy, jak współpraca z zagranicznymi muzykami, wspólne warsztaty, promocja nowych zespołów, akcje artystyczne, wydawanie płyt
z muzyką stworzoną podczas festiwalu oraz radosna integracja muzyków i uczestników SpaceFestu!

 

Koncerty

Część koncertowa odbędzie się 7-8 grudnia 2012 w Gdańsku w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (www.laznia.pl) oraz w Fabryce Batycki (http://fabrykabatycki.pl)

Tym razem, poza wykonawcami polskimi i brytyjskimi zapraszamy też artystów z innych części świata. W ciągu 2 dni zaplanowaliśmy koncerty takich wykonawców jak m.in: Mark Gardener – lider legendarnej grupy Ride (Wielka Brytania), Damo Suzuki – wokalista Can (Japonia), 2 kilos & More (Francja) i Sea Dweller (Włochy).

Kolejną atrakcją będzie występ kolektywu warsztatowego Pure Phase Ensemble, stworzonego specjalnie na potrzeby festiwalu.
Zespół składający się z 12 muzyków wykona utwory skomponowane w trakcie 3-dniowych warsztatów przeprowadzonych w CSW Łaźnia. W tym roku warsztaty poprowadzą muzycy z Wielkiej Brytanii: Ray Dickaty (ex-Spiritualized), Chris Olley z grupy Six By Seven oraz Steve Hewitt (były perkusista Placebo).

Na festiwalu zagrają też zespoły wybrane w ramach ogólnopolskiego konkursu: 100% Rabbit z Gniezna oraz 1926 z Gdyni.

W przerwach pomiędzy koncertami, trójmiejscy DJ’e zaprezentują specjalne sety z muzyką shoegaze i indie rock. Ponadto zaplanowano pokazy wideoklipów i spotkania z muzykami uczestniczącymi w festiwalu.

 

Warsztaty

Do udziału w warsztatach zaproszonych zostanie 11 muzyków
z Polski i zagranicy. Będą to zarówno artyści rozpoczynający karierę muzyczną, jak i wykonawcy z większym doświadczeniem. Głównym założeniem warsztatów jest stworzenie międzynarodowego kolektywu instrumentalnego i wspólne skomponowanie materiału muzycznego, który zostanie zaprezentowany publiczności na koncercie w ramach festiwalu SpaceFest!. Poprzez improwizacje warsztatowe muzycy stworzą wspólną wizję artystyczną, której efektem będzie seria niepowtarzalnych utworów. Materiał wykonany na żywo podczas koncertu zostanie zarejestrowany, a następnie opublikowany na płycie CD w 2013 roku.

 

Konkurs

Zależy nam na promowaniu młodych, obiecujących zespołów.
W ramach konkursu ogłoszonego na stronie festiwalu oraz na muzycznych portalach informacyjnych zostały wybrane 2 polskie zespoły, które wystąpią na festiwalu: 100% Rabbit z Gniezna oraz 1926 z Gdyni. Selekcja została przeprowadzona na podstawie nagrań przesłanych do organizatorów do dnia 30.IX.12. W jury konkursu zasiedli trójmiejscy dziennikarze muzyczni oraz organizatorzy festiwalu.

 

Płyta CD i DVD

Wszystkie koncerty odbywające się w ramach projektu
są profesjonalnie rejestrowane w celu późniejszej publikacji.
3 sierpnia 2012 roku wydaliśmy płytę koncertową Pure Phase Ensemble Live at SpaceFest! zawierającą utwory skomponowane podczas warsztatów i wykonane na żywo podczas pierwszej edycji festiwalu. Płyta jest dostępna na stronie nasiono.net. Opublikowana zostanie też wersja wideo całego koncertu (DVD).

 

Historia – czyli SF! 2011

W 2011 roku zagrali dla nas Simon Scott (Slowdive), Ścianka, White Noise Sound, Jaime Harding (Marion),Klimt, Fuka Lata, Manescape, Mordy, 3moonboys oraz fantastyczny Pure Phase Ensemble – czyli 13-osobowy, międzynarodowy kolektyw instrumentalny stworzony podczas warsztatów prowadzonych w ramach naszego festiwalu przez Raya Dickaty (ex-Spiritualized).

Pierwsza edycja SpaceFest! 2011 wzbudziła zainteresowanie szerokiego grona odbiorców muzyki niezależnej w Polsce i za granicą. W festiwalu uczestniczyli fani shoegaze’u m.in. ze Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz całej Polski. Druga edycja SpaceFest! zapowiada się jeszcze bardziej ekscytująco!

 

Organizatorzy: Karol Schwarz, Anna Szynwelska

Festiwal SpaceFest! jest realizowany przez Stowarzyszenie Nasiono we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” i Fabryką Batycki przy wsparciu Miasta Gdańska.kontakt

ogólny:
Karol Schwarz
+48 791 150 105 love@spacefest.pl

dla prasy:
Radek Jachimowicz
+48 513 930 841 press@spacefest.pl

poprzednie edycje

SpaceFest! 2011

dla prasy

Komplet materiałów prasowych, zawierający informacje o festiwalu oraz zdjęcia w wysokiej rozdzielczości:
download

facebook

Nasiono Records GDAŃSK CSW Łaźnia BATYCKI warsztat LOFT Browar Czarnków house