artyści

Pierwsza edycja festiwalu SpaceFest! odbędzie się w Gdańsku 9-10 grudnia.

SpaceFest! w 2011 będzie składał się z warsztatów dla muzyków prowadzonych przez Raya Dickaty'ego (ex-Spiritualized) i Karola Schwarza (KSAS, Prawatt), części koncertowej, spotkań z artystami i konkursu dla młodych zespołów.

9-10 grudnia wystąpi ponad 10 zespołów i wykonawców wpisujących się w nurt shoegaze, space rock i alternative, m.in. White Noise Sound (UK), Ścianka (PL), Jaime Harding (UK), Simon Scott (UK). Atrakcją festiwalu będzie też występ kolektywu Pure Phase Ensemble składającego się z 15 muzyków, który wykona utwory skomponowane w trakcie warsztatów.

ŚCIANKA

Ścianka
Jeden z najważniejszych polskich zespołów alternatywnych. Koncertuje od jesieni 1994 roku. Nagrywa i wydaje od wiosny 1998 roku.

Ich styl jest trudny do zdefiniowania – łączy surową pre-punkową energię i free jazzowe szaleństwo. Piękne, czasem delikatne melodie. Dźwiękowy dramat? Czemu nie. Szeroki zakres emocji i formy, intensywny przekaz. Siekiera, piórko i trochę rdzy. Powietrze.

Każda z ich płyt jest nieco inna. Każda nagrana na analogowych taśmach w ich studio w Sopocie, ostatnio w Warszawie. Każda otrzymała najwyższe noty w polskiej prasie muzycznej.

Podczas koncertu w ramach SpaceFest! Ścianka zagra m.in. materiał z najnowszej płyty Come November (premiera: 12.10.2011).

http://scianka.com/

 

WHITE NOISE SOUND

White Noise Sound
Zespół powstał w Swansea w Walii w 2006 roku. Natychmiast przykuł uwagę wytwórni płytowych i mediów, a ich promocyjne demo (white-label) było prezentowane w rozgłośniach radiowych w UK (m.in. przez Steve’a Lamacqa na antenie BBC Radio 1), w Europie i USA.

Doświadczenia koncertowego nabrali supportując m.in. The Warlocks, Spectrum, Marka Gardenera (Ride) i Super Furry Animals oraz grając wspólnie z muzykami Spacemen 3, Spiritualized i Brian Jonestown Massacre.

Sekstet nagrał swój debiutancki album w marcu 2010 z pomocą Pete’a Kimbera (Spacemen 3, Spectrum i E.A.R.) i magika Cian Ciarana z Super Furry Animals. Miesiąc później podpisał kontrakt z amerykańskim labelem Alive Records, w których katalogu znajdują się m.in. The Black Keys, Iggy Pop czy The Soledad Brothers.

WNS stworzyli genialny album, który poziomem nie odstaje od takich klasyków gatunku, jak Spacemen 3, My Bloody Valentine, Hawkwind czy Slowdive. Pomimo wyraźnych inspiracji, album bez wątpienia ma swój niepowtarzalny styl i klimat. Jest fantastycznie zagrany i wyprodukowany. Szybkie utwory mają energię i werwę, niespotykaną od wielu lat, a wolne, bardziej „kosmiczne”, piosenki, charakteryzuje pierwotna, trudna do ogarnięcia siła i wyczucie przestrzeni.

http://www.whitenoisesound.net/

 

RAY DICKATY

Ray Dickaty

Ray Dickaty jest saksofonistą i kompozytorem. Ma w dorobku ponad 60 nagrań z różnymi składami. Jako członek Spiritualized był odpowiedzialny za aranżację sekcji dętej. Grał na płytach Live at the Albert Hall, Let it Come Down i Amazing Grace. Jako członek zespołu Moonshake należącego do wytwórni Too Pure wydał dwie płyty oraz grał razem ze Stereolab i Cornershop oraz występował wspólnie z PJ Harvey.

Ze swoim zespołem Solar Fire Trio grającym free jazz noise, nagrał trzy szlagierowe albumy i odbył trasę supportując Juliana Cope’a.

Ponadto, nagrywał i wystepował m.in. z takimi wykonawcami jak: Moose, Lush, Dr John, Durutti Column, AMM, The Duke Spirit, Six by Seven, Damo Suzuki, Slipstream, Thighpaulsandra, Soulsavers (Mark Lanegan), Sonic Youth, Suicide, Super Numeri, John Moores Revolution 9, Michael J Sheehey i The Flowers of Hell.

Ostatnio zakończył nagrywanie drugiej płyty ze swoim zespołem Loka dla wytwórni Ninja Tune. Jej premiera jest zaplanowana na jesień 2011, a jako bonus zostaną wydane remixy DJ Fooda.

Obecnie mieszka w Warszawie i jest aktywnym przedstawicielem polskiej improwizowanej sceny muzycznej. Współpracuje z takimi muzykami jak: Maciej Bielawski, Mikołaj Palosz, Paweł Szpura, Patryk Zakrocki, Hubert Zemler, Ksawery Wójciński, Rafał Mazur, Michał Dymny, Tomek Chołoniewski. Jest także członkiem Trifonidis Free Orchestra.

http://www.raydickaty.com/

 

JAIME HARDING (MARION)

Jamie Harding
Jaime Harding, uznawany za jednego z najlepszych wokalistów brytyjskiej sceny alternatywnej, urodził się w Manchesterze w 1975 roku. W wieku 17 lat, razem z najlepszym przyjacielem Philem Cunningham (obecnie gitarzysta New Order) oraz Anthonym Granthamem założyli Marion. Zaczynali  grając covery Joy Division i Buzzcocks w manchesterskich pubach, ale szybko zaczęli komponować też własne piosenki i po dwóch latach podpisali kontrakt najpierw z wytwórnią Rough Trade, a potem z London Records. Ich debiutancki album This World and Body w pierwszym tygodniu sprzedaży zajął 9 miejsce na brytyjskiej liście przebojów.

BBC Radio 1 ogłosiło Marion najciężej pracującym zespołem w Wielkiej Brytanii w związku z licznymi koncertami promującymi płytę. Trasa obejmowała Amerykę, Japonię, Skandynawię i inne części Europy. Grali na największych festiwalach w UK, m.in.: Glastonbury, Reading Festival, T in the Park.

Marion było wysoko cenione przez inne grupy muzyczne i zapraszane do grania wspólnych tras koncertowych, m.in. przez Morrisseya, Radiohead, Echo & The Bunnymen i Manic Street Preachers.

Druga płyta The Program została wyprodukowana przez Johnny Marra (The Smiths), który był także współautorem piosenek.

Marion zawiesiło działalność w 2006 roku, w związku z ciężką chorobą Jamie Hardinga. Obecnie Jamie powrócił do zdrowia, przygotowuje się do kolejnych koncertów i pracuje nad nowymi piosenkami razem z zespołem.

http://www.marionuk.co.uk/

 

SIMON SCOTT

Simon Scott

Simon Scott jest byłym perkusistą legendarnego zespołu Slowdive (1990-1994, albumy: Just For a Day i Souvlaki). Od 2005 prowadzi wytwórnię płytową i agencję koncertową KESH w Cambridge. W 2009 wydał swój debiutancki album Navigare nakładem Miasmah, berlińskiej wytwórni prowadzonej prze Erin Skodvin z Deaf Center/Starte Greiner. Płyta spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków. W 2006 roku, razem z Antonym Ryanem, stworzył projekt muzyczny o nazwie Seavault (Morr Music). Drugi album studyjny Simona Scotta Bunny (Mismah) ukazał się 7 października 2011.

Współpracował z takimi artystami jak: Machinefabriek, Seasons (pre-Din), Brian Eno (jako członek Slowdive), Nils Frahm, Starte Greiner, Ryan Teague, Scott Cortez i Rafael Anton Irisarri. Po 2008 roku koncertował, m.in. z The Careteker, Tim Hecker, Lawrence English, James Leyland Kirby, Betone, Greg Haines, Mira Calix, Xela i Ryoji Kieda. Produkował płytę Hintergarten Hannu (wydaną przez wytwórnię KESH), grał na perkusji w Klimku i remiksował ON, Jasper TX, Autistici, Papercuts: The Sight Below i Isan.

http://www.simonscott.org/

 

PURE PHASE ENSEMBLE

Pure Phase Ensemble to międzynarodowy, shoegaze’owy kolektyw instrumentalny stworzony specjalnie na potrzeby festiwalu SpaceFest! 15 muzyków z Polski i Wielkiej Brytanii spotka się na warsztatach w CSW Łaźnia na początku grudnia 2011, aby wspólnie stworzyć materiał muzyczny, który następnie zostanie zaprezentowany publiczności na koncercie podczas festiwalu. Materiałem wyjściowym będzie płyta Pure Phase Tones for D.J.’s grupy Spiritualized, zawierająca 7 utworów (gdzie każdy utwór to jeden dźwięk gamy) zagranych na syntezatorze z charakterystycznym dla zespołu brzmieniem. Materiał wykonany na żywo podczas koncertu zostanie zarejestrowany, a następnie opublikowany na płycie CD.
Głównym prowadzącym będzie Raymond Dickaty – brytyjski saksofonista współpracujący m. in. z Sonic Youth, Radiohead, Neil Young, Stereolab, Lush, Soulsavers, Dr. John, a w latach 1997-2002 muzyk Spiritualized. Program warsztatów będzie współtworzony przez Karola Schwarz (Prawatt, KSAS) kierującego wydawnictwem Nasiono Records. W składzie Pure Phase Ensemble znajdą się m.in.:

1. Raymond Dickaty (Spiritualized, Soulsavers, Moonshake) – tenor sax
2. Jaime Harding (Marion) – vocal
3. Karol Schwarz (nasiono records) – el. guitar, vocal, synthesizers
4. Piotr Pawlak (Kury, Łoskot) – el. guitar
5. Borys Kossakowski (Towary Zastępcze, Sunday Arkestra) – tenor sax, Crumar keyboard, el. guitar
6. Kamil Szuszkiewicz (Profesjonalizm) – trumpet
7. Tomasz Gadecki – baritone sax
8. Antoni Budziński (Klimt, Saluminesia) – el. guitar
9. Tomasz Żukowski (Biafro, Cocodraże) – drums, percussion
10. Michał Goran Miegoń  (Kiev Office) – electronic beats (synthesizers)
11. Joanna Kuźma (Asia i Koty, Folder) – vocal
12. Artur Tobolski – bass guitar
13. Jachi (Prawatt) –  analogue synthesizers support

 

KLIMT

Klimt to Antoni Budziński grający na co dzień na gitarze w sopockim zespole Saluminesia. Zadebiutował na składance Sleep Well III z utworem Ennui w 2007. W marcu 2008 ukazała się jego debiutancka płyta zatytułowana Jesienne odcienie melancholii.

Razem z zespołem Saluminesia ma na swoim koncie liczne wyróżnienia, miedzy innymi jest laureatem festiwalu EKO UNION OF ROCK Wegorzewo 2008, gdzie grupa zdobyła 3 nagrody: Grand Prix, nagrodę dziennikarzy oraz publiczności. W czerwcu 2008 zespól wystąpił w konkursie Debiuty w ramach Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Klimt został też wyróżniony w konkursie Ekspresowe Otwarcie organizowanym przez radiową „Trójkę” w 2005.

W lutym 2011 roku ukazała się nakładem Polskiego Radia druga solowa płyta artysty. Agape oscyluje głównie w okolicach shoegaze’u i postrock’a. Płyta ta jest różnorodna i eksperymentalna –  na albumie można usłyszeć fascynacje i poszukiwania twórcy w muzyce folkowej, klasycznej czy nawet drum’n'bass’owej. Pomimo tej różnorodności krążek ten jest bardziej gitarowo ekspresyjny i dynamiczny od debiutanckiego albumu. Tytuł Agape nawiązuje do boskiej, bezwarunkowej i idealnej miłości.

http://www.myspace.com/klimt

 

FUKA LATA

Fuka Lata to duo grające transowe i hipnotyzujące utwory oparte na rytmach elektronicznych, przetworzonej elektrycznej gitarze i charakterystycznym głębokim basie. Tworzą go Leedvd (samplery, wokal), wcześniej aktorka teatralna, od 2006 roku tworząca muzykę elektroniczną oraz Mito, który zaczynając od punku, poprzez minimal techno powrócił do gitary elektrycznej, uzyskując nietypowe brzmienia zbliżone do muzyki elektronicznej. W 2011 roku wydali swój pierwszy, eksperymentalny album „Other Sides” nakładem oficyny Audiotong. Utwór z tej płyty – „Forbidden Places” został wykorzystany w filmie Anny Jadowskiej „Z miłości”. W ostatnim czasie zespół grał m.in. na festiwalach: Moving Closer i Kobieca Transmisja w Krakowie, Magnetofon w Powiększeniu oraz na Fląder Festiwal w Gdańsku.  Leedvd w 2009 zagrała na Offie z utworzonym na tę okoliczność składem LeeDVD/Siupa.

www.fukalata.com

 

MANESCAPE

Manescape to głogowskie trio powstałe w roku 2006. Wydali demo
D-Tape (2007) i In Progress EP (2008). W 2009 zespół podpisał umowę wydawniczą z małą, niezależną wytwórnią Rebel Rockers i wszedł do studia, by zarejestrować utwory na debiutancki album, który ukazał się w listopadzie 2009 roku pod nazwą Ex – Internal. Producent debiutanckiego albumu Manescape – Maciej Cieślak (Ścianka, Cieślak i Księżniczki) o Ex-Internal: «Dobra płyta, groźna, transowa, wciągająca. Jak ‘nie z Polski’, co niestety wciąż jest komplementem».
Grupa zagrała już koncerty w kilkunastu polskich miastach, m.in. z Kombajnem Do Zbierania Kur Po Wioskach czy ze szwedzkim składem PG LOST. Aktualnie Manescape przygotowuje materiał na swój drugi album oraz szykuje się do kolejnej serii koncertów promującej ostatnie wydawnictwo.

www.myspace.com/manescapekontakt

ogólny:
Karol Schwarz
+48 791 150 105 love@spacefest.pl

dla prasy:
Natalia Taranta
+48 500 178 857 press@spacefest.pl

dla prasy

Komplet materiałów prasowych, zawierający informacje o festiwalu oraz zdjęcia w wysokiej rozdzielczości:
download

facebook

organizator

nasiono records

partnerzy

CSW ŁaźniaBritish CouncilBatycki

mecenas

Gdańsk

sponsor

House