o projekcie

Pierwsza edycja festiwalu SpaceFest! odbędzie się w Gdańsku 9-10 grudnia.

SpaceFest! w 2011 będzie składał się z warsztatów dla muzyków prowadzonych przez Raya Dickaty'ego (ex-Spiritualized) i Karola Schwarza (KSAS, Prawatt), części koncertowej, spotkań z artystami i konkursu dla młodych zespołów.

9-10 grudnia wystąpi ponad 10 zespołów i wykonawców wpisujących się w nurt shoegaze, space rock i alternative, m.in. White Noise Sound (UK), Ścianka (PL), Jaime Harding (UK), Simon Scott (UK). Atrakcją festiwalu będzie też występ kolektywu Pure Phase Ensemble składającego się z 15 muzyków, który wykona utwory skomponowane w trakcie warsztatów.

SpaceFest!
Ladies and Gentlemen we are Floating in Space Festival
Festiwal i warsztaty muzyki shoegaze, space rock i alternative

GDAŃSK – CSW ŁAŹNIA / FABRYKA BATYCKI
WARSZTATY 6-8.12.2011 / KONCERTY 9-10.12.2011

 

Głównym założeniem projektu SpaceFest! realizowanego przez Stowarzyszenie Nasiono we współpracy z CSW Łaźnia jest realizacja cyklicznego festiwalu muzyki alternatywnej, shoegaze i space rock. Do udziału w pierwszej edycji zapraszamy artystów z Polski i Wielkiej Brytanii, aby przybliżyć brytyjskie legendy muzyki shoegaze, a jednocześnie, żeby pomóc w promocji polskim zespołom eksperymentującym z tymi gatunkami.

Chcemy przełamać typowo festiwalą formułę i wprowadzić do projektu dodatkowe obszary działalności, takie jak wymiany z zagranicznymi muzykami, wspólne warsztaty, akcje artystyczne i wydanie płyty CD. Wychodzimy z założenia, że festiwale muzyczne powinny nie tylko zapewniać przelotną rozrywkę, ale też rozwijać, uwrażliwiać, integrować i stwarzać warunki do wymiany doświadczeń.

 

Warsztaty

Warsztaty dla 15 muzyków profesjonalnych z Polski i Wielkiej Brytanii odbędą się w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w dniach 6 –9 grudnia 2011. Głównym prowadzącym będzie Raymond Dickaty – brytyjski saksofonista improwizator współpracujący m. innymi z Sonic Youth, Radiohead, Neil Young, Stereolab, Lush, Soulsavers, Cornershop, Dr. John, a w latach 1997-2002 muzyk Spiritualized. Program warsztatów będzie współtworzony przez Karola Schwarz (Prawatt, Karol Schwarz All Stars) kierującego wydawnictwem Nasiono Records.

Ponadto, do udziału w warsztatach zaproszonych zostanie 13 muzyków z Polski i Wielkiej Brytanii. Będą to zarówno uzdolnieni artyści rozpoczynający karierę muzyczną, jak i wykonawcy z większym doświadczeniem, m.in. Jaime Harding (Marion), Piotr Pawlak (Kury, Łoskot), Wojciech Jachna (Conteporary Noise Sextet), Marcin “Dzidzia” Zabrocki (Pogodno, PuPuPiDu), Antoni Budziński (Klimt), Borys Kossakowski (Towary Zastępcze).

Głównym założeniem warsztatów jest stworzenie międzynarodowego kolektywu instrumentalnego Pure Phase Ensemble i wspólne skomponowanie materiału muzycznego (7 utworów), który zostanie zaprezentowany publiczności na koncercie podczas festiwalu. Materiałem wyjściowym będzie płyta „Pure Phase Tones for D.J.’s” grupy Spiritualized, zawierająca 7 utworów (każdy utwór to jeden dźwięk gamy) zagranych na syntezatorze z charakterystycznym dla zespołu brzmieniem. Poprzez improwizacje warsztatowe muzycy stworzą wspólną wizję artystyczną, której efektem będzie seria niepowtarzalnych utworów. Materiał wykonany na żywo podczas koncertu zostanie zarejestrowany, a następnie opublikowany na płycie CD.

Część warsztatową projektu zakończy spotkanie z Simonem Scottem (członkiem legendarnej grupy Slowdive), który przybliży historię Slowdive i gatunku shoegaze oraz zaprezentuje niepublikowane utwory i teledyski zespołu. Następnie odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem artystów, uczestników festiwalu i trójmiejskich dziennikarzy muzycznych, moderowana przez Przemysława Guldę (GW Trójmiasto).

 

White Noise Sound

White Noise Sound (fot. materiały prasowe)

 

Koncerty

Część koncertowa odbędzie się 9 i 10 grudnia 2011 w Gdańsku w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia oraz w Fabryce Batycki (http://fabrykabatycki.pl).

W ciągu 2 dni wystąpi 10 zespołów i wykonawców z Polski i Wielkiej Brytanii wpisujących się w nurt shoegaze, space rock i alternative. Wspólne występy będą doskonałą okazją dla muzyków z obu krajów do integracji i nawiązania współpracy przy wspólnych projektach. Koncerty zagrają m.in. White Noise Sound (UK), Ścianka (PL), Jaime Harding (UK), Klimt (PL), Simon Scott (UK).

Kolejną atrakcją części koncertowej będzie występ kolektywu Pure Phase Ensemble, stworzonego specjalnie na potrzeby festiwalu. Zespół składający się z 15 muzyków, wykona utwory skomponowane w trakcie warsztatów przeprowadzonych w CSW Łaźnia.

Organizatorom festiwalu zależy na promowaniu młodych, obiecujących, debiutujących zespołów. W ramach akcji ogłoszonej na stronie internetowej festiwalu oraz na muzycznych portalach informacyjnych zostaną wybrane dwa polskie zespoły, które także zagrają na festiwalu. Selekcja zostanie przeprowadzona na podstawie nagrań przesłanych do organizatorów.

W przerwach pomiędzy koncertami, trójmiejscy DJ’e zaprezentują specjalne sety z muzyką shoegaze i indie rock. Ponadto zaplanowano również pokazy wideoklipów, wizualizacji i krótkich form filmowych.

 

Płyta CD

W ramach działań promocyjnych, na początku 2012 roku wydana zostanie płyta zawierająca utwory skomponowane podczas warsztatów i wykonane na żywo podczas festiwalu przez Pure Phase Ensemble. Wszystkie koncerty odbywające się w ramach projektu także zostaną profesjonalnie zarejestrowane w celu późniejszej publikacji składanki promującej festiwal.

 

SpaceFest! plus Brit Cult

Pierwsza edycja projektu SpaceFest! została ujęta w programie festiwalu BRIT CULT organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia i Instytut British Council. Głównym założeniem festiwalu jest przybliżenie polskiej publiczności elementów kultury brytyjskiej poprzez szereg wydarzeń artystycznych zrealizowanych w trakcie trwania wystawy „Jack Freak Pictures” Gilberta & George’a w CSW Łaźnia. Projekt ma na celu pokazać to, co najciekawsze we współczesnej sztuce i kulturze brytyjskiej, zwrócić uwagę na jej nowy język, obecne tendencje i kierunki rozwoju. Jego celem jest ukazanie olbrzymiego potencjału młodego pokolenia w zestawieniu ze sztuką uznanych artystów.

 

Organizatorzy: Karol Schwarz, Anna Szynwelska

Współpraca: Bartosz ‘Boro’ Borowski, Piotr Czerski, Michał Jaskólski, Joanna „Frota” Kurkowska, Jarosław Marciszewski, Natalia Taranta

 

Festiwal SpaceFest! jest realizowany przez Stowarzyszenie Nasiono we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, dzięki wsparciu Miasta Gdańska, instytutu British Council i marki odzieżowej House. Projekt BRIT CULT uzyskał także dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.kontakt

ogólny:
Karol Schwarz
+48 791 150 105 love@spacefest.pl

dla prasy:
Natalia Taranta
+48 500 178 857 press@spacefest.pl

dla prasy

Komplet materiałów prasowych, zawierający informacje o festiwalu oraz zdjęcia w wysokiej rozdzielczości:
download

facebook

organizator

nasiono records

partnerzy

CSW ŁaźniaBritish CouncilBatycki

mecenas

Gdańsk

sponsor

House