artyści

SpaceFest! to festiwal muzyki shoegaze, space rock i alternative, na który składają się koncerty, warsztaty dla muzyków z Polski i zagranicy, spotkania z legendarnymi wykonawcami alternatywnymi, konkurs dla młodych zespołów, wydawnictwa płytowe.

Trzecia edycja festiwalu 6-7 grudnia 2013 w Gdańsku!

Festiwal jest organizowany przez Stowarzyszenie Nasiono we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, klubem Żak przy wsparciu Miasta Gdańska.

2013
DEAD SKELETONS

Dead Skeletons to muzyczno-wizualny projekt artystyczny z Islandii prowadzony przez Jóna Sæmundura Audarsona, Henrika Bjoernssona (Singapore Sling, Go-Go Darkness, Hank and Tank) oraz Ryana Carlsona van Kriedt (Asteroid #4). Niesamowite wizuale towarzyszące ich występom są tworzone przez frontmana Jóna Sæmundura Audarsona, który wspólnie z Antonem Newcombe z Brian Jonestown Massacre, jest też autorem kanału Dead TV.
Dead Skeletons zostało powołane do życia w 2008 roku jako element uzupełniający wystawę Jóna Sæmundura w Muzeum Sztuki w Reykjaviku. Nagrany wtedy utwór Dead Mantra stał się hymnem sceny niezależnej i zainicjował powstanie całego albumu Dead Magick (A Records) wydanego przez zespół w 2011. W 2012 trio zmieniło formę na pełny skład koncertowy angażując m.in. Willa Carruthersa (ex Spacemen 3), po czym ruszyło w pierwszą europejską trasę, która okazała się wielkim sukcesem frekwencyjnym. Zagrali m.in. jako headliner na scenie Pavilion festiwalu Roskilde oraz jako gwiazda Liverpool Psych Fest. W 2013 zespół ruszył w  swą pierwszą trasę po Stanach Zjednoczonych i zagrał m.in. na festiwalach Austin Psych Fest i Psyco De Mayo Festival. Następnie wrócili do koncertowania w Europie, m.in. na Primavera Festival oraz tegorocznej edycji All Tomorrow’s Parties w rodzinnej Islandii. www.deadskeletons.com

 

LAETITIA SADIER 

Laetitia Sadier to pochodząca z Francji multiinstrumentalistka, znana przede wszystkim ze swojego hipnotycznego śpiewu i lewicowych tekstów dla legendarnej grupy Stereolab, którą współtworzyła od 1990 roku. Zespół inspirował się muzyką filmową, lounge-popem, bossa novą i Krautrockiem. Płyty Stereolab niezmiennie cieszą się uznaniem krytyków i słuchaczy, zwłaszcza Transient Random Noise Bursts with Announcements (1993), Mars Audiac Quintet (1995) czy Emperor Tomato Ketchup (1996).
Po rozpadzie Stereolab w 2009 roku rozpoczęła prace nad swoim debiutanckim albumem The Trip (wydanym w roku 2010). Dwa lata później wydała Silencio, swoją drugą i jak na razie ostatnią płytę. Jej niepowtarzalną barwę można gościnnie usłyszeć w nagraniach wielu artystów, m.in. Blur, Mouse On Mars, Luna, The High Llamas, Tyler, the Creator czy Atlas Sound. Oprócz zjawiskowego głosu, Laetitia gra na instrumentach klawiszowych, gitarze, puzonie i perkusji.
Do Gdańska przyjeżdża pokierować wraz z Rayem Dickatym warsztatami i projektem Pure Phase Ensemble 3.

 

WEEKEND

Weekend to amerykańskie trio grające lo-fi / shoegaze. Pochodzą z San Francisco, ale obecnie rezydują na Brooklynie. W skład zespołu wchodzą Shaun Durkan (wokal/bas/gitara), Kevin Johnson (gitara) i Abe Pedroza (perkusja). Weekend powstał w 2009 i tego samego roku nagrał płytę Sports w studiu Ruminator Audio i wydał ją nakładem Slumberland Records. Przez następne dwa lata trio koncertowało z The Kills (Europa), Wire (UK i USA) oraz w Japonii promując swoją EP-kę Red wydaną w 2011 roku. Był to też moment ich muzycznego odejścia od pierwotnego hałaśliwego brzmienia w stronę większej przejrzystości.
Zespół spędził większą część 2012 roku pisząc, nagrywając i miksując 10 utworów, które składały się na kolejną płytę – ponownie w studiu Ruminator producenta Monte Valliera. 23 lipca 2013 wydali swój drugi, długo wyczekiwany album pt. Jinxnakładem Slumberland Records. Saun Durkan opisał płytę w następujący sposób: „Niestabilna. Oczyszczająca. Słodko-gorzka. To kolaż inspiracji i pomysłów wszystkich członków grupy. Fragmenty doświadczeń, obrazów, zapachów, dźwięków zlepionych w jedną całość, która nas definiuje.” http://weekendtheband.us/

 

PURE PHASE ENSEMBLE 3

PPE3 to już trzeci międzynarodowy, shoegaze’owy kolektyw instrumentalny stworzony specjalnie na potrzeby festiwalu SpaceFest! Grupa muzyków z Polski i zagranicy spotka się na warsztatach w CSW Łaźnia na początku grudnia 2013, aby wspólnie stworzyć materiał muzyczny, który następnie zostanie zaprezentowany publiczności na koncercie podczas festiwalu.  Materiał wykonany na żywo podczas koncertu zostanie zarejestrowany, a następnie opublikowany na płycie CD. Głównymi prowadzącymi będą: Raymond Dickaty – brytyjski saksofonista współpracujący m. in. z  Radiohead, Neil Young, Stereolab, Soulsavers, a w latach 1997-2002 muzyk Spiritualized oraz Laetitia Sadier z grupy Stereolab.

Pełny skład Pure Phase Ensemble 3:

  • Laetitia Sadier (Stereolab) – voice, guitar
  • Ray Dickaty (Solar Fire Trio, ex-Spiritualized) – sax
  • Małgorzata Penkalla (Enchanted Hunters) – violin, guitar, voc
  • Magdalena Gajdzica (Enchanted Hunters) – flute, voc, (synth)
  • Joanna Kuźma (Asia i Koty) – voice, piano (keyboard)
  • Jarosław Marciszewski (Popsysze) – guitar
  • Jakub Świątek (Popsysze) – drums
  • Sławek Draczyński (Popsysze) – bass guitar
  • Jakub Kozak (The Esthetics) – guitar
  • Karol Schwarz (KSAS) – pure phase (analogue synthesizer), sound engineer

 

RAY DICKATY

Ray Dickaty jest saksofonistą i kompozytorem. Ma w dorobku ponad 60 nagrań z różnymi składami. Jako członek Spiritualized był odpowiedzialny za aranżację sekcji dętej. Grał na płytach Live at the Albert HallLet it Come Down iAmazing Grace. Jako członek zespołu Moonshake należącego do wytwórni Too Pure wydał dwie płyty oraz grał razem ze Stereolab i Cornershop oraz występował wspólnie z PJ Harvey. Ze swoim zespołem Solar Fire Trio grającym free jazz noise, nagrał trzy szlagierowe albumy i odbył trasę supportując Juliana Cope’a. Ponadto, nagrywał i wystepował m.in. z takimi wykonawcami jak: Moose, Lush, Dr John, Durutti Column, AMM, The Duke Spirit, Six by Seven, Damo Suzuki, Slipstream, Thighpaulsandra, Soulsavers (Mark Lanegan), Sonic Youth, Suicide, Super Numeri, John Moores Revolution 9, Michael J Sheehey i The Flowers of Hell. Obecnie mieszka w Warszawie i jest aktywnym przedstawicielem polskiej improwizowanej sceny muzycznej.
www.raydickaty.com

 

AMPACITY

Ampacity to muzyczny kolektyw poruszający się w klimatach regresywnego rocka, z domieszką wibracji pustyni i kosmosu. W jego skład  wchodzą muzycy znani z Broken Betty – Jan Galbas, Sebastian Sawicz i Piotr Paciorkowski, Wojtek Lacki z God’s Own Prototype, oraz Marek Kostecki, który uczestniczył w nagraniach i koncertach promujących pierwsze LP Broken Betty The Sorry Eye. Projekt założony został z myślą o jednorazowym występie na drugiej edycji festiwalu SpaceFest!, w repertuarze składającym się z reprezentatywnych utworów „złotej ery” space rocka. Dość szybko jednak formuła to została porzucona, a Ampacity zaczęło funkcjonować jako pełnoprawny zespół. Intensywna praca nad autorskim materiałem przyniosła efekty w postaci utworów, które na nowo odkrywają brzmienia znane z wczesnych albumów Hawkwind czy Pink Floyd, przeplatając je z wpływami post i stoner rocka. Krótsze, piosenkowe aranżacje, ustępują tu miejsca monumentalnym, bogatym formom, w których nie brak również przestrzeni na swobodne improwizacje.
Debiutancka płyta Encounter One, ukazała się 31 marca 2013 nakładem Nasiono Records. Album nagrano na żywo, na tak zwaną „setkę”, w gdańskim studio Custom34. Do tej pory zespół dzielił scenę m.in z Mouth Of The Architect oraz The Flying Eyes, zagrał także bardzo dobrze przyjęte koncerty na Off Festival 2013 w Katowicach, jak również na E-Lite Culture Festival w Niemczech. www.ampacityband.com

 

NIEWOLNICY SATURNA

Niewolnicy Saturna to projekt trzech mieszkających obecnie w Warszawie muzyków: Macieja Cieślaka, Marcina Zabrockiego i Roberta Derlatki, którzy dali się poznać w wielu zespołach – jak miedzy innymi Ścianka, Hey, Oranżada, Szuszkiewicz/ Zabrocki, Cieślak i Księżniczki etc. Takie spotkanie różnych doświadczeń, poglądów na sztukę, temperamentów z pewnością dostarczy dużo nowych artystycznych doznań.Niewolnicy Saturna w skrócie to perkusja, bas, gitara, saksofon, oraz znaczna ilość syntezatorów, ale to nie znaczy , że wszystko będzie jednoznaczne i oczywiste…
Na początku roku zespół rozpoczął sesje nagraniową której efekty usłyszymy jeszcze w 2013.

 

TRANS/HUMAN

Adam Denton i Luke Twyman założyli projekt Trans/Human w 2011 roku w Sheffield (UK). W swoich występach największy nacisk kładą na fizyczną czynność tworzenia muzyki oraz jej związek z otoczeniem i publicznością. W tym celu korzystają z różnych technik i sprzętów do produkcji dźwięków, takich jak telefony komórkowe, radioodbiorniki, taśmy magnetofonowe, preparowana gitara elektryczna, przetworzona perkusja, stroboskop, mikrofony kontaktowe, nagrania terenowe i systemy sprzężenia zwrotnego. Trans/Human ma wyrażać upodobanie muzyków do tworzenia zrytualizowanych doznań wizualnych i dźwiękowych przez cykl improwizowanych występów, na kanwie których powstały nagrania The 8 Hour Dance (The Audacious Art Experiment 2011) i The Wider (Blackest Rainbow 2012).
Duet koncertował w Wielkiej Brytanii i w Europie, m.in. na Festival de M.A.I. w Nicei razem z Jeanem Markiem Montera (2012), Tapette Fest w Bretanii (2012), Festival of the Mind w Sheffield (2012) i Shiny Toys w Mulheim (2013). Koncert w ramach SpaceFestu! będzie ich polskim debiutem. www.theaudaciousartexperiment.com/trans-human

 

STARA RZEKA

Stara Rzeka to solowe przedsięwzięcie Kuby Ziołka znanego m.in. z Ed Wood, Hokei, Alameda 3, Innercity Ensemble, Kapital, czy T’ien Lai. Jest to muzyka, która powstawała w znacznej mierze w Borach Tucholskich, przeniknięta atmosferą tamtych miejsc, lecz zorientowana na przyszłość, a nie na przeszłość, na technologię i jej możliwości, a nie na mity i tradycje, na obiekty i indywidua, a nie na volk, na realizm, a nie na mitologizacje i idealizacje. http://stararzeka.bandcamp.com

 

JUDY’S FUNERAL

Judy’s Funeral to noise’owe trio z Gdyni będące jednym z większych objawień ostatnich miesięcy na trójmiejskiej scenie. W swoich inspiracjach członkowie zespołu wymieniają Jesus and Mary Chain, A Place to Bury Strangers, Beat Happening, My Bloody Valentine, Sonic Youth, Merzbow czy Metz. Inspiracje nimi oraz wypracowany własny styl to coś, co przykuje uwagę każdego fana przesterowanych gitar, eterycznych wokali i mocnych ścian dźwięku. Zadebiutowali w czerwcu wydaną przez FYH!RECORDS epką Four Track Extended Play- zbiorem pięciu masywnych, bijących rozmarzoną i mroczną aurą utworów, które na płycie zniewalają swoją mocą, a na koncertach wgniatają słuchaczy w ziemię. Producentem albumu jest Michał „Goran” Miegoń znany z takich formacji jak The Shipyard czy Kiev Office.
Poza licznymi koncertami na Pomorzu Judy’s Funeral mogą pochwalić się występami na poznańskim Too Mainstream Festivalu, koncertem w warszawskim klubie Kosmos Kosmos (wraz z australijską formacją Electric Jellyfish) czy w Temporary Home w niemieckim Kassel. Koncertowali także z 1926, Our Local Gang (Szwecja), Vokalorkestern (Szwecja), Kaseciarzem czy Lovers in Uniforms.

 

DOUG SHIPTON (FINDERS KEEPERS RECORDS/B-MUSIC UK)

Doug Shipton to znany londyński kolekcjoner płyt winylowych, autor kompilacji wydawanych na LP, DJ i współzałożyciel Finders Keepers Records. Razem z kolegą z wytwórni Andym Votelem aktywnie działa na rzecz krzewienia miłości do muzyki klasy B, wydobywając na światło dzienne schizoidalne, eklektyczne artefakty z annałów historii popu. W wolnych chwilach tropi zaś najciekawszych przedstawicieli ekscentrycznej sceny niezależnej dla manchesterskiego anty-labelu Twisted Nerve (któremu szefuje Badly Drawn Boy). Prowadzi też wyspecjalizowaną, kieszonkową wytwórnię Battered Ornaments Records, za sprawą której pojawiły się m.in. debiutanckie płyty Wolf People i The Laughing Windows.
Jako DJ miał okazję prezentować skarby ze swojej kolekcji na całym świecie, grając z takimi tuzami jak David Holmes, Jarvis Cocker, Gruff Rhys (Super Furry Animals), Stuart Braithwaite (Mogwai), czy Graham Massey (808 State). Z kolei na kompilacjach mierzył się z m.in. z The Gaslamp Killer, Bobem Stanleyem (St. Etienne) i Chrisem Geddesem (Belle & Sebastian). http://www.finderskeepersrecords.com

 

Dr. SWITCHOFF

Dr. Switchoff, czyli Danil Akimov, to artysta dźwiękowy, kurator i DJ z Kaliningradu (Rosja). Zajmuje się interdyscyplinarnymi dziedzinami sztuki współczesnej, skupiając się na instalacjach i performansach audiowizualnych. Jest jednym z założycieli Membrana/Membranoids – grupy sound-artowej, w której skład wchodzą „undergroundowi naukowcy i absurdyści dźwięku”, oraz członkiem innych projektów muzycznych (Kaliningrad Semiconductors Community, Kratong, Pocket Band, Polyvox Orqestra, Mud-o-tronic). Swoje dźwiękowe struktury tworzy korzystając z różnych technologii i metod interakcji (takich jak zepsuty sprzęt hi-fi, radzieckie syntezatory analogowe, nagrania terenowe czy niezidentyfikowane obiekty dźwiękowe). W swoich eklektycznych setach DJ-skich prezentuje to, co najlepsze i najgorsze w dziwnej muzyce z całego świata. Od 1999 roku występował w undergroundowych klubach, kawiarniach i galeriach m.in. w Wiedniu, Berlinie, Hamburgu, Warszawie, Moskwie i Rydze. http://soundcloud.com/danilakimov

 

WHITE HILLS / Koncert odbył się 30.09.2013 w ramach SpaceFest! Warm-Up

Podstawowy skład zespołu White Hills tworzą gitarzysta Dave W. i basistka Ego Sensation. Dave W. jest głównym wokalistą, ale Ego Sensation także śpiewa główne partie wokalne w części utworów. Większość ich piosenek to długie, rozbudowane formy muzyczne. Dave W. sam grał na wszystkich instrumentach na debiutanckiej płycie White Hills. Wśród muzyków sesyjnych towarzyszących zespołowi w studiu i na koncertach, są m.in. Antrohny (perkusja, inne instrumenty), Nick Name (perkusja), Bob Bellomo (perkusja), Daved Pankenier, Kid Millions, Shazzula i Pierre Auntour.
Zespół jest znany ze swego bogatego dorobku: płyt wydanych w licznych wydawnictwach, często jedynie na winylu. Mają również na koncie wspólne nagrania z brytyjską grupą Gnod. Podczas koncertów White Hills wykorzystują dramatyczne oświetlenie i maszyny do dymu. Dzielili scenę z takimi wykonawcami jak: MONO, The Flaming Lips, Sleepy Sun, Cloudland Canyon, Mudhoney, Akron/Family, Monster Magnet, Oneida i Pontiak.
White Hills wystąpią we własnej osobie w najnowszym filmie Jima Jarmusha „Only Lovers Left Alive” obok takich gwiazd jak Tilda Swinton, Tom Hiddleston, Mia Wasikowska and Anton Yelchin. Zagrają swoją piosenkę z 2007 roku „Under Skin Or By Name” z płyty „Glitter Glamour Atrocity” na scenie klubu muzycznego w Detroit. Drogi zespołu i Jima Jarmusha splotły się po raz pierwszy podczas festiwalu ATP w Ponticello (NY) we wrześniu 2010. Reżyser zaprosił ich wtedy aby wystąpili obok The Stooges, Boris, Sonic Youth i Sunn O na scenie festiwalowej, której był kuratorem
http://www.thrilljockey.com/thrill/White-Hills

 

 kontakt

ogólny:
Anna Szynwelska
+48 600 779 553 a.szynwelska@spacefest.pl
Karol Schwarz
+48 791 150 105 love@spacefest.pl

dla prasy:
Radek Jachimowicz
+48 513 930 841 press@spacefest.pl

poprzednie edycje

SpaceFest! 2012

SpaceFest! 2011

dla prasy

Komplet materiałów prasowych, zawierający informacje o festiwalu oraz zdjęcia w wysokiej rozdzielczości:
download

facebook

Nasiono Records GDAŃSK CSW Łaźnia Klub Żak house