o projekcie

SpaceFest! to festiwal muzyki shoegaze, space rock i alternative, na który składają się koncerty, warsztaty dla muzyków z Polski i zagranicy, spotkania z legendarnymi wykonawcami alternatywnymi, konkurs dla młodych zespołów, wydawnictwa płytowe.

Trzecia edycja festiwalu 6-7 grudnia 2013 w Gdańsku!

Festiwal jest organizowany przez Stowarzyszenie Nasiono we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, klubem Żak przy wsparciu Miasta Gdańska.

2013SpaceFest!
Festiwal i warsztaty muzyki shoegaze, space rock i alternative

GDAŃSK – CSW ŁAŹNIA / KLUB ŻAK
WARSZTATY 2-6.12.2013 / KONCERTY 6-7.12.2013

 

SpaceFest! to festiwal muzyki shoegaze, space rock i alternative, na który składają się koncerty, warsztaty dla muzyków z Polski i zagranicy, spotkania z legendarnymi wykonawcami alternatywnymi, konkurs dla młodych zespołów, wydawnictwa płytowe.

SpaceFest! nie jest typowym festiwalem. Chcemy przełamać klasyczną festiwalą formułę i wprowadzić do projektu takie elementy, jak współpraca z zagranicznymi muzykami, wspólne warsztaty, promocja nowych zespołów, akcje artystyczne, wydawanie płyt z muzyką stworzoną podczas festiwalu oraz radosna integracja muzyków i uczestników SpaceFestu!

 

Koncerty

Główna część koncertowa odbędzie się 6-7 grudnia 2013 w Gdańsku w Klubie Żak.
W ciągu dwóch dni zaprezentujemy 10 koncertów wykonawców z całego świata na dużej scenie oraz serię mniejszych składów i setów DJ-skich na małej scenie tanecznej klubu Żak.
Jedną z najwiękjszych atrakcji festiwalu będzie występ kolektywu warsztatowego, stworzonego specjalnie na potrzeby festiwalu, pod przewodnictwem Laetiti Sadier z grupy Stereolab. Zespół składający się z 12 muzyków wykona utwory skomponowane w trakcie 4-dniowych warsztatów przeprowadzonych w CSW Łaźnia. Każdy dzień festiwalu będą otwierały koncerty zespołów wybranych w ramach ogólnopolskiego konkursu. W przerwach pomiędzy koncertami zaplanowano pokazy filmów, wideoklipów, spotkania z legendarnymi muzykami, które będą stanowiły dodatkową atrakcję dla uczestników wydarzenia.

 

Warsztaty

Czterodniowe warsztaty dla 12 muzyków z Polski i zagranicy odbędą się w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Głównym prowadzącym w tym roku będzie Laetitia Sadier, wokalistka legendarnej francuskiej grupy Stereolab. Podobnie jak w latach poprzednich, program warsztatów będzie koordynowany i współtworzony przez słynnego saksofonistę Raya Dickaty (ex-Spiritualized) oraz trójmiejskiego muzyka Karola Schwarz (Prawatt, KSAS) kierującego wydawnictwem Nasiono Records.
Do udziału w warsztatach zaproszonych zostanie 10 muzyków z Polski i zagranicy. Będą to zarówno artyści rozpoczynający karierę muzyczną, jak i wykonawcy z większym doświadczeniem. Głównym założeniem warsztatów jest stworzenie międzynarodowego kolektywu instrumentalnego i wspólne skomponowanie materiału muzycznego, który zostanie zaprezentowany publiczności na koncercie w ramach festiwalu SpaceFest!. Poprzez improwizacje warsztatowe muzycy stworzą wspólną wizję artystyczną, której efektem będzie seria niepowtarzalnych utworów. Materiał wykonany na żywo podczas koncertu zostanie zarejestrowany, a następnie opublikowany na płycie CD w 2014 roku.

Pierwsza płyta Pure Phase Ensemble okazała się dużym sukcesem. Zebrała wiele znakomitych recenzji. Wybrane dwie z nich:

“(…) spontaneous, shoegazing, jazzy and psychedelic album, whose emotions transcend through an awakening of musical souls merging as one. It’s an album whose multi-layered soundscape drifts and nestles, producing what could only be described as a “voyeuristic and avant-garde work of art.(…)” The Manc Review

„(…) Trzy dni roboty, siedem utworów – zaskakująco przyjemna i dobrze brzmiąca płyta. Nastrojowa, senna, ale momentami mocna i „wprost”.(…) Wytwórnia Nasiono jest w Trójmieście – tak jak Lado ABC w Warszawie – miejscem muzycznych spotkań, przetasowań w różnych składach. Ważne, żeby to w sumie nieduże środowisko znało się i wspierało, szukało nowych kombinacji nie tylko „wewnątrz”. Jak w hip-hopie lub w filmie, gdzie reżyser za każdym razem od nowa dobiera ekipę. Gdy w muzyce rozszerza się to poza miasto, kraj, gatunek muzyczny – wyniki, jak w przypadku Pure Phase Ensemble, bywają znakomite.“ Jacek Świąder, Gazeta Wyborcza, Duży Format

 

Konkurs
Zależy nam na promowaniu młodych, obiecujących, debiutujących zespołów. W ramach konkursu ogłoszonego na stronie internetowej festiwalu oraz na muzycznych portalach informacyjnych zostaną wybrane dwa polskie zespoły, które wystąpią na festiwalu. Selekcja zostanie przeprowadzona na podstawie nagrań przesłanych do organizatorów do dnia 30.IX.13. W jury konkursu zasiądą trójmiejscy muzycy, dziennikarze muzyczni oraz organizatorzy festiwalu.

 

Płyta CD i DVD
Wszystkie koncerty odbywające się w ramach projektu są z zasady profesjonalnie rejestrowane w celu późniejszej publikacji. W drugiej połowie 2013 roku planujemy wydać płytę koncertową zawierającą utwory skomponowane podczas warsztatów i wykonane na żywo przez Pure Phase Ensemble 2 podczas drugiej edycji festiwalu SpaceFest! Płyta będzie dystrybuowana w Polsce i zagranicą w ramach promocji trzeciej edycji festiwalu.

 

Historia – czyli SF! 2011 i 2012

W 2011 i 2012 roku zagrali dla nas m.in.: Mark Gardener, Simon Scott (Slowdive), Ścianka, White Noise Sound, Damo Suzuki, Chris Olley (Six By Seven), Sea Dweller, Jaime Harding (Marion),Klimt, Fuka Lata, Manescape, Mordy, 3moonboys oraz fantastyczny Pure Phase Ensemble – czyli międzynarodowy kolektyw instrumentalny stworzony podczas warsztatów prowadzonych w ramach naszego festiwalu przez Raya Dickaty (ex-Spiritualized).

Pierwsza i druga edycja SpaceFest! wzbudziła zainteresowanie szerokiego grona odbiorców muzyki niezależnej w Polsce i za granicą. W festiwalu uczestniczyli fani shoegaze’u m.in. ze Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz całej Polski. Trzecia edycja SpaceFest! zapowiada się jeszcze bardziej ekscytująco!

 

Organizatorzy: Anna Szynwelska, Karol Schwarz

Festiwal SpaceFest! jest realizowany przez Stowarzyszenie Nasiono we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” i Klubem ŻAK przy wsparciu Miasta Gdańska.kontakt

ogólny:
Anna Szynwelska
+48 600 779 553 a.szynwelska@spacefest.pl
Karol Schwarz
+48 791 150 105 love@spacefest.pl

dla prasy:
Radek Jachimowicz
+48 513 930 841 press@spacefest.pl

poprzednie edycje

SpaceFest! 2012

SpaceFest! 2011

dla prasy

Komplet materiałów prasowych, zawierający informacje o festiwalu oraz zdjęcia w wysokiej rozdzielczości:
download

facebook

Nasiono Records GDAŃSK CSW Łaźnia Klub Żak house