artyści

SpaceFest! to festiwal muzyki shoegaze, space rock i alternative, na który składają się koncerty, warsztaty dla muzyków z Polski i zagranicy, spotkania z legendarnymi wykonawcami alternatywnymi, konkurs dla młodych zespołów, wydawnictwa płytowe.

Piąta edycja festiwalu 4-5 grudnia 2015 w Gdańsku!

Festiwal jest organizowany przez Stowarzyszenie Nasiono we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, klubem Żak przy wsparciu Miasta Gdańska.

THE TELESCOPES

Zespół The Telescopes powstał w 1987 roku z inicjatywy Stephena Lawrie’ego i od ponad 20 lat eksploruje wyjątkowe, panoramiczne brzmienia, łączące muzykę eksperymentalną, drony, noise, dreampop i psychodelię. Ich pierwszym nagraniem był 7” flexi-disc nagrany wspólnie z Loop i wydany nakładem wytwórni Cheree Records. Po dwóch ciepło przyjętych EPkach grupa przeniosła się do What Goes On Records. W tej wytwórni wydali kolejne dwie EPki i debiutancką płytę „Taste” – wszystkie te wydawnictwa znalazły się na szczycie niezależnych brytyjskich list przebojów. Następne w kolejności były trasy ze Spacemen 3, Primal Scream i The Jesus and Mary Chain – a niedługo później to już The Telescopes stali się headlinerem. Wśród zespołów, które wówczas występowały przed nimi, można wymienić Whipping Boy, Slowdive, Bleach, The Cranes czy Ride. Grupa wydała swój drugi album i szereg EPek w wytwórni Creation Records. W 1992 r. zespół na osiem lat zszedł ze sceny, wznawiając działalność w 2000 r. w zmiennym składzie. W 2011 r. The Telescopes zostali zaproszeni przez Portishead do wystąpienia na pierwszej edycji festiwalu ATP w Alexandra Palace w Londynie. Rok później The Black Angels / Reverberation Appreciation Society zaprosiło grupę na Austin Psych Fest 2012. W 2015 r. nakładem niemieckiego labelu Tapete Records ukazał się album „Hidden Fields”. Recenzenci opisywali go jako mieszankę shoegaze’u i noise popu, jednak w większym stopniu niż wcześniejsze nagrania opartą na piosenkach.
https://thetelescopes.bandcamp.com
www.facebook.com/thetelescopesuk

 

KAIRON; IRSE!

Fińska grupa Kairon; IRSE! jest znana z doskonałych koncertów, a ich mgliste, kosmiczne brzmienie przywodzi na myśl progresywnego rocka lat 70. czy alt-rock końcówki ubiegłego stulecia. Kiedy gitary nie wybrzmiewają akurat nastrojowo w konwencji shoegaze, publiczność zalewają wzburzone fale krautrocka. Kairon; IRSE! to uosobienie otwartości na muzykę, a potężnego brzmienia zespołu, ze szklistym wokalem i niesamowitymi aranżacjami, najlepiej doświadczyć na żywo.
https://kaironirse.bandcamp.com/
www.facebook.com/kaironirse

 

HUGO RACE

Hugo Race to solowy artysta i producent, w przeszłości związany z projektami The Wreckery oraz The Bad Seeds. Tworzone przez niego intensywne krajobrazy dźwiękowe łączą w sobie elementy folku, muzyki eksperymentalnej, elektroniki i rocka. Hugo Race wywodzi się z post-punkowej sceny Melbourne lat 80. Wśród jego eklektycznych projektów muzycznych, działających na kilku kontynentach, można wymienić: Dirtmusic, The True Spirit (zespół działający od 1989 r., mający na koncie 14 albumów z muzyką w klimacie trance industrial blues; ich nowy album pod roboczym tytułem „The Spirit” ukaże się w listopadzie 2015 r. nakładem Glitterhouse Records), Hugo Race Fatalists, Sepiatone czy Long Distance Operators (LDO). Twórczość Hugo Race’a jest silnie związana z popkulturą, czerpiąc z takich gatunków jak rock’n’roll, soul czy delta blues, aż po awangardowe eksperymenty. W rezultacie powstaje zupełnie wyjątkowe terytorium dźwięków, którego nie da się zaszufladkować.
W ramach festiwalu SpaceFest! Hugo stanie na czele międzynarodowego shoegaze’owego zespołu Pure Phase Ensemble, współtworzonego przez lokalnych muzyków.
www.hugoracemusic.com

 

FOLDER

Po długiej nieobecności, trójmiejski zespół Folder powraca na jeden koncert – specjalnie po to, aby podczas festiwalu SpaceFest! zagrać materiał ze swojej debiutanckiej płyty „Red Lof” wydanej w 2009 roku. Oprócz „Ref Lof” będziemy mieli okazję usłyszeć utwory z pierwszej EPki „Inside”.
Folder to z jednej strony gitarowe piosenki z klasycznym układem zwrotka-refren, z drugiej – dziwny trans i monotonność, która wciąga jak szara jesienna pogoda. W tej melancholijnej muzyce pulsuje neurotyczna potrzeba ucieczki, zniknięcia, rozpłynięcia się we mgle – tak jak u Sonic Youth, Joy Division czy w Spiritualized.
Zespół wystąpi w pierwotnym składzie z Marcinem Miśkiewiczem na bębnach. Skład uzupełnią: Jędrek Chrapek (bas), Mariusz Kużownik (gitara), Michał ‘Kostek’ Stolc (klawisze) oraz Joanna Bielawska (wokal) obecnie znana przede wszystkim jako Asia i Koty – jeden z najpiękniejszych damskich głosów polskiej alternatywy: z jednej strony nieobecny, chłodny, a równocześnie targany emocjami potężnymi i obezwładniającymi.
www.facebook.com/folderband 

 

TAU

TAU to otwarty projekt, na którego czele stoi Shaun Nunutzi, mieszkający w Berlinie członek znakomitej formacji Dead Skeletons znanej gdańskiej publiczności z 3. edycji SpaceFestu. Inspiracja do założenia tego zespołu narodziła się na pustyni Real de Catorce w północno-zachodnim Meksyku. TAU to kolaż pomysłów i transowych krajobrazów dźwiękowych, sytuujący się w kontinuum grup tworzących pod wpływem doświadczeń psychodelicznych i psychoaktywnych. Poruszane tematy obejmują zwierzęce totemy (które możemy zobaczyć w teledysku do „A Wink to the Elements”) i nowe spojrzenie na indiańskie pieśni uzdrawiające, które miały na celu wyjście poza własny umysł i wyzwolenie duszy. Podobnie jak otwarte przestrzenie pustyni, które przyczyniły się do powstania tego projektu, skład TAU również jest otwarty i szeroki – wśród zaangażowanych muzyków znajdziemy członków Kadavar, The Soft Moon, The Pussywarmers i Johna Jeffreya, perkusistę Moon Duo. Rotacja muzyków sprzyja eksperymentom i nawiązywaniu kontaktów. Jednocześnie, mimo iż skład grupy jest płynny, jej brzmienie jest skupione i spójne.
https://tauofficial.bandcamp.com/
www.facebook.com/pages/TAU/698229903565781

 

LIGHTS THAT CHANGE

Marc Joy już od wielu lat działa pod nazwą Lights That Change. Ten dreampopowy, eteryczny projekt miał być kulminacją długoletniej kariery producenta, inżyniera i speca od masteringu, który współpracował z licznymi artystami reprezentującymi różne gatunki (m.in. Oasis, Bernard Butler, Primal Scream, Wishbone Ash), angażował się w projekty solowe i współpracował z innymi muzykami. Ta inicjatywa miała na celu powrót do korzeni decyzji o zawodowym związaniu się z muzyką i poszukiwanie idealnego, marzycielskiego krajobrazu dźwięków, stworzonego przede wszystkim w oparciu o gitary. W trakcie komponowania i nagrywania materiału na pierwszy album, projekt rozrósł się do pełnoprawnego zespołu. W jego skład wchodzi Mandy Clare (głos), John Bryan (bas) i Mal Holmes z Orchestral Maneuvers In The Dark (programowanie).
www.facebook.com/lightsthatchange
‪https://soundcloud.com/lightsthatchange

 

DYN

W tym roku nakładem wytwórni 8mm musik ukazał się debiut berlińskiego zespołu garażowo-psychodelicznego DYN pod tym samym tytułem. Dwoje multiinstrumentalistów, Tilma Kettler i Carl Heine, połączyli siły z inżynierem i producentem Fabianem Leseure (The Brian Jonestown Massacre, Dirty Beaches) – tak powstało 9 kawałków na płytę, nagranych w sposób odzwierciedlający dynamiczny styl lo-fi grupy. DYN prezentują charyzmatyczną mieszankę eksperymentalnego garage rocka. Wystąpili na Austin Psych Festival (Levitation) 2015 i grali razem z The Raveonettes, The Holydrug Couple i Mikaelem Croninem.
www.facebook.com/DYNmusik
https://dynmusik.bandcamp.com

 

SNOWID

SNOWID pierwszy raz zstąpił na ziemie w Krakowie w roku 2013 by przekazywać ludzkości skumulowaną kosmiczną moc. Robi to za pomocą elektronicznej muzyki w klimatach pogańsko-okultystyczno-kosmicznych. Głównym celem koncertowym jest wyciągnięcie z ludzi pierwotnych instynktów oraz wprowadzenie ich w międzygwiezdny trans. Do tej pory ukazały się trzy albumy udostępnione w sieci, natomiast na koncertach prezentowany jest także dodatkowy niezarejestrowany materiał. W skład zespołu wchodzą: Snowid – Wszechwiedza, Głos Lasu oraz DJ Grzyb – Katalizator Kosmicznej Mocy.
http://snowid.bandcamp.com
www.facebook.com/MuzykaSnowida

 

ZIMOWA

ZIMOWA to projekt z Wodzisławia Śląskiego, który tworzą: wokalistka Aneta Maciaszczyk, instrumentalista Michał Mentel oraz towarzyszący im muzycy: Michał Husak – gitara, Jakub Buczek – bas/sampler. Zespół powstał w 2014 roku, łączy inspiracje noise-popem oraz alternatywą lat 80. i 90. z najnowszymi brzmieniami tworząc dzięki temu intensywne, pochłaniające piosenki. 6 maja 2015 światło dzienne ujrzał debiutancki album pt. „Cover The Fall”, gdzie można usłyszeć połączenie przybrudzonych gitar i melancholijnej elektroniki z nienachalnym i zmysłowym wokalem. Za finalne brzmienie odpowiada Marcin Cichy z zespołu Skalpel. Zespół ma na swoim koncie już wiele koncertów klubowych, między innymi obok zespołu Rebeka, Małe Miasta, Sjón, xxanaxx, Marceliny czy brytyjskiego duetu Ivy&Gold.
Zimowa został zaproszony do udziału w SpaceFest! w ramach konkursu dla młodych zespołów organizowanego przez festiwal.
www.zimowa.com
www.facebook.com/zimowa

 

ŁOTRY

Zespół Łotry został założony w Krakowie w 2010 r. przez Pawła Żugaja i Mateusza Ryszke. Dostał się do finału konkursu Era Nowe Horyzonty na support przed Grindermanem. Grał też przed Dirty Beaches na koncercie w Krakowie i wystąpił na festiwalu Southern Discomfort razem z The Flying Eyes i Golden Animals (USA). Grupa ma na koncie kilka teledysków. Jeden z nich, do utworu „The Road of Bones”, był często prezentowany na TVP Kultura. Koncerty Łotrów współtworzy live video set. Łotry zostały zaproszone do udziału w SpaceFest! w ramach konkursu dla młodych zespołów organizowanego przez festiwal.
www.facebook.com/lotry
https://soundcloud.com/lotryband

 

Dr. SWITCHOFF

To już właściwie tradycja, że za muzykę do tańca podczas naszego festiwalu odpowiada Dr. Switchoff, czyli Danil Akimov – artysta dźwiękowy, kurator i DJ z Kaliningradu (Rosja). Zajmuje się on interdyscyplinarnymi dziedzinami sztuki współczesnej, skupiając się na instalacjach i performansach audiowizualnych. Jest jednym z założycieli Membrana/Membranoids – grupy sound-artowej, w której skład wchodzą „undergroundowi naukowcy i absurdyści dźwięku”, oraz członkiem innych projektów muzycznych (Kaliningrad Semiconductors Community, Kratong, Pocket Band, Polyvox Orqestra, Mud-o-tronic). Swoje dźwiękowe struktury tworzy korzystając z różnych technologii i metod interakcji (takich jak zepsuty sprzęt hi-fi, radzieckie syntezatory analogowe, nagrania terenowe czy niezidentyfikowane obiekty dźwiękowe). W swoich eklektycznych setach DJ-skich prezentuje to, co najlepsze i najgorsze w dziwnej muzyce z całego świata. Od 1999 roku występował w undergroundowych klubach, kawiarniach i galeriach m.in. w Wiedniu, Berlinie, Hamburgu, Warszawie, Moskwie i Rydze.
soundcloud.com/danilakimov

 

WKRÓTCE WIĘCEJ INFORMACJI!

 

 

 

 

 

 kontakt

ogólny:
+48 600 779 553 love@spacefest.pl

dla prasy:
+48 513 930 841 press@spacefest.pl

REGULAMIN IMPREZY

poprzednie edycje

SpaceFest! 2014

SpaceFest! 2013

SpaceFest! 2012

SpaceFest! 2011

dla prasy

Komplet materiałów prasowych, zawierający informacje o festiwalu oraz zdjęcia w wysokiej rozdzielczości:
download

facebook

Nasiono Records GDAŃSK CSW Łaźnia Klub Żak house