artyści

SpaceFest! to festiwal muzyki psychodelicznej, shoegaze i space rocka, na który składają się koncerty, warsztaty dla muzyków z Polski i zagranicy, spotkania z legendarnymi wykonawcami, konkurs dla młodych zespołów, wydawnictwa płytowe.

Szósta edycja festiwalu 2-3 grudnia 2016 w Gdańsku!

Festiwal jest organizowany przez Stowarzyszenie Nasiono we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Klubem Żak przy wsparciu Miasta Gdańska.

PURE PHASE ENSEMBLE 6 (US/PL/NOR)

Pure Phase Ensemble to międzynarodowy, shoegaze’owo-psychodeliczny kolektyw instrumentalny stworzony w ramach festiwalu SpaceFest! i realizowany przy współpracy z CSW Łaźnia. Każdego roku skład zespołu jest modyfikowany, w zależności od wizji artystycznej. Do udziału w projekcie zapraszani są zarówno doświadczeni artyści, jak i młodzi, dobrze rokujący muzycy, którzy dopiero rozpoczynają karierę. Warsztaty i wspólne sesje nagraniowe służą międzynarodowej i międzypokoleniowej integracji, wymianie doświadczeń – i za każdym razem owocują niepowtarzalnym materiałem muzycznym.

Tym razem na czele PPE stanie człowiek-legenda, Anton Newcombe z zespołu The Brian Jonestown Massacre, który konsekwentnie będzie kierował się jedną regułą –  że w tworzeniu muzyki nie ma żadnych reguł. Tak więc możemy spodziewać się dosłownie wszystkiego. Do składu grupy dołączą ponadto muzycy z zespołów Serena Maneesh (Emil Nikolaisen), Polpo Motel (Olga Mysłowska), Jesień (Maciej Karmiński), Oslo Kill City (Jakub Żwirełło), Judy’s Funeral (Marcin Lewandowski), Aiodine (Kacper Graczyk). Nie zabraknie też oczywiście Karola Schwarz (7faz, KSAS) z Nasiono Records, którzy od samego początku dba o muzyczną spójność projektu PPE. Efekty pracy zespołu usłyszymy na koncercie 3 grudnia, a występ zostanie zarejestrowany i wydany na płycie w 2017 roku.
https://www.facebook.com/purephaseensemble

 

ANTON NEWCOMBE (US)

Anton Alfred Newcombe to amerykański singer-songwriter, multiinstrumentalista, producent i założyciel wytwórni A Records. Ten muzyk-samouk zaczął grać w różnych zespołach w wieku 12 lat. Jeszcze jako nastolatek wyjechał z rodzinnego miasta i założył The Brian Jonestown Massacre. Aktualnie mieszka w Berlinie, gdzie prowadzi własne studio, w którym nagrywa nie tylko swoją muzykę, ale też remiksuje i produkuje nagrania innych artystów. Jego najnowszy projekt to ścieżka dźwiękowa do nowego brytyjskiego filmu „Moon Dogs”. Anton będzie liderem szóstej odsłony projektu Pure Phase Ensemble.

 

EMIL NIKOLAISEN (NOR)

Emil Nikolaisen jest przede wszystkim znany jako lider, autor piosenek, gitarzysta i wokalista zespołu Serena-Maneesh. Ma na koncie ponad sto nagrań (w większości jako producent, autor miksów, muzyk), m.in: Okkultokrati «Raspberry Dawn» (2016), A Place To Bury Strangers «Transfixiation» (2014), Wovenhand «Ten Stones» (2008), Årabrot «Årabrot» (2013). Niedawno wspólnie z Toddem Rundgrenem i Hansem-Peterem Lindstrømem nagrał płytę zatytułowaną «Runddans». Anton Newcombe zaprosił go do współtworzenia szóstej edycji warsztatów Pure Phase Ensemble.

 

CAMERA (DE)

Pochodzący z Berlina zespół Camera słusznie porównywany jest do takich ikon krautrocka jak Neu! czy La Düsseldorf – ich muzyka, choć rozpędzona i oparta na repetycjach, potrafi być zupełnie nieprzewidywalna. Członkowie Camery jak mało kto potrafią przerodzić rytmiczne niuanse w wielkie erupcje dźwięku. Niemieckie trio jest jak silnik działający na najwyższych obrotach, który w każdej chwili może wyrwać się spod kontroli. Mimo oczywistych inspiracji i miłości do muzyki niemieckiego podziemia z lat 70., Camera nie imituje brzmienia tuzów krautrocka – jak twierdzi, nie imituje nawet swojego brzmienia. Michael Drummer, Steffen Kahles i Timm Brockman stale eksperymentują z dźwiękiem, kompozycją, formą i ekspresją, grając partyzanckie koncerty w zupełnie niecodziennych miejscach.
https://camerawithin.bandcamp.com/

 

BE FOREST (IT)

Słyszeliście kiedyś o scenie Pesaro? To właśnie z tego włoskiego miasteczka na wybrzeżu Adriatyku pochodzą takie zespoły jak Soviet Soviet, Altro, Brothers in Law czy nasi tegoroczni goście Be Forest. To damsko-męskie trio w składzie: Nicola Lampredi (gitara), Erica Terenzi (perkusja, głos) i Costanza Delle Rose (bas, głos) jest chyba najbardziej znane z supportowania Japandroids podczas ich europejskiej trasy (co ciekawe, Be Forest nagrało wcześniej cover ich numeru „I Quit Girls”). Z dwoma albumami na koncie – „Cold” z 2011 r. i „Earthbeat” z 2016? – trio cieszy się już mocno ugruntowaną pozycją w shoegaze’owym świecie chłodnych, rozmarzonych, eterycznych melodii.
https://www.facebook.com/beforest3/  

 

MDME SPKR (UK)

MDME SPKR to londyńczycy Lau Betti i James Innes. Choć instrumentarium mają minimalne – mocno przesterowany bas i perkusja – ze sceny transmitują czystą, surową energię, a niski, drapieżny głos Lau wręcz emanuje szczerością i świeżością. Ich duszne, głośne brzmienie kojarzy się z grunge’em spod znaku L7, ale i z mrokiem Black Sabbath. Zespół zadebiutował rok temu EP-ką „Humanoid”, która od razu znalazła się w najlepszej 25-ce sklepu Rough Trade. Od tamtej pory MDME SPKR grali w Europie i Ameryce, otwierając koncerty m.in. dla Thurstona Moore’a, Lydii Lunch czy Sonic Jesus (Lau wzięła zresztą udział w nagraniu singla Sonic Jesus „Reich”). Do Polski przyjadą pierwszy raz.
https://mdmespkr.bandcamp.com/

 

DIV I DED (CZ)

Zespół DIV I DED powstał pod koniec 2013 r. z inicjatywy Filipa Helštýna. Na jesieni 2014 r. grupa wydała swój debiutancki album „Born to Sleep”, który spotkał się z pozytywną reakcją zarówno krytyków, jak i słuchaczy, pragnących odkryć czeski shoegaze i dream pop. Multiinstrumentalista Filip Helštýn, wokalistka Veronika Janošková i basista Vojtěch Cigler – którym na koncertach towarzyszy Jakub Zháňal odpowiedzialny za perkusję, sample i projekcje – pochodzą z miasta Frýdek-Místek. W oryginalnym shoegaze’ie DIV I DED można usłyszeć echa melancholijnego popu czy lo-fi folku – z całą pewnością nie jest to tylko kopia brzmienia dawnych ikon sceny niezależnej (chociaż Czesi chętnie przyznają się do inspiracji dokonaniami takich grup jak Ecstasy of Saint Theresa, Slowdive, Jesus & Mary Chain czy My Bloody Valentine).
https://2divided.bandcamp.com/ 

 

THE THIRD SOUND (IS/DE)

Założycielem The Third Sound jest islandzki wokalista Hakon Aðalsteinsson, którego można kojarzyć z działalności w Singapore Sling – grupy często zaliczanej do założycieli nowej psychodelicznej sceny. The Third Sound powstali w Rzymie, a obecnie działają w Berlinie. Oprócz Aðalsteinssona, który jest autorem tekstów i koncepcji wszystkich utworów, skład zespołu uzupełniają gitarzysta Robin Hughes i perkusista Leo Kaage. Grupa ma na koncie trzy albumy (dwa pierwsze powstały w studio innego gościa tegorocznej edycji festiwalu – Antona Newcombe’a). Brzmienie The Third Sound zostało opisane jako „rozpięte między światłem a ciemnością, marzeniem a rzeczywistością, popem a muzyką eksperymentalną”, przechodząc „od hipnotycznych krajobrazów muzycznych po rozedrgane, przesterowane numery”. Sam zespół z kolei nazwano „fundamentem psychodelicznego podziemia”. Ciekawe, czy ich występ na SpaceFeście zaowocuje jakimiś nowymi porównaniami.
https://thethirdsound2.bandcamp.com/

 

LONKER SEE (PL)

Lonker See to projekt, który zaczął swoją działalność jako ambientowy duet Bartosza „Boro” Borowskiego (gitara, efekty) i Joanny Kucharskiej (bas), znanych z 1926 czy Kiev Office. Po nagraniu EP-ki zespół zdecydował się poszerzyć skład o uznanych trójmiejskich muzyków jazzowych – Tomka Gadeckiego (saksofon) i Michała Gosa (perkusja) oraz zmienić formułę, zgłębiając szersze spektrum gatunków. W brzmieniu Lonker See usłyszeć można m.in. jazz, space rock i psychodelę. Ich muzyka jest pełna przestrzeni, bazuje na długich formach i zostawia sporo miejsca na improwizację. Debiutancka płyta zespołu, “Split Image”, ukazała się w kwietniu nakładem wytwórni Music Is The Weapon.
https://lonkersee.bandcamp.com/

 

ROSA VERTOV (PL)

Rosa Vertov to Katarzyna Dziąg (bas, wokal), Olga Gniadzik (gitara, wokal), Zofia Jakubowska (perkusja, wokal) i Julia Szostek (gitara, organy). W tym „dziewczyńskim zespole” nie ma jednak prawie nic z gładkiego girlsbandu czy ze słodkich składów, które nadrabiają nieporadność ładnymi sukienkami. Brak też w tym, co robią, publicystycznego (choć oczywiście bardzo słusznego) korzystania z radykalnie feministycznych postulatów. Jest niepokojąca muzyka, którą zapamiętuje się na długo. We wrześniu 2015 r. nakładem Crunchy Human Children Records ukazała się ich debiutancka, wydana wyłącznie na kasecie EP-ka. Zespół występował m.in. z berlińskim składem Gurr oraz kanadyjsko-amerykańskim duetem Razor Kunts.
rosavertov.bandcamp.com

 

THE FRIUTCAKES (PL)

Skład The Fruitcakes – Kuba Zwolan (wokal, gitara), Lukas Tymański (perkusja, wokal), Przemek Bartos (bas, wokal) i Tomek Ziętek (wokal, gitara) – wykrystalizował się w 2012 roku. Początkowe brzmienie grupy nawiązywało do muzyki przełomu lat 50. i 60. Ich debiutancka płyta – „Cukier, ciastka, miłość!” z 2014 r. – utrzymana była w tej właśnie stylistyce. Od tamtej pory zespół przeszedł jednak sporą ewolucję: kompozycje zawarte na drugiej płycie (premiera w listopadzie 2016) oraz w obecnym koncertowym repertuarze grupy silnie nawiązują do psychodelicznej sceny San Francisco z końcówki lat 60. ubiegłego wieku, jak również do tzw. sceny Canterbury czy studyjnego debiutu zespołu Pink Floyd. W stale powstających nowych utworach, The Fruitcakes zwracają się też w stronę psychodelicznego charakteru współczesnej australijskiej sceny alternatywnej.
http://soundcloud.com/thefcakes

 

WILD BOOKS (PL)

Wild Books powstało w 2012 roku w Warszawie, początkowo jako solowa działalność Grzegorza Wiernickiego (gitara, wokal). Chwilę później dołączył do niego Karol Czerniakiewicz (ex-Teenagers, perkusja) i w tym składzie nagrali pierwszą płytę zatytułowaną po prostu „Wild Books” (Instant Classic, 2014), którą prezentowali na wielu festiwalach (m.in. OFF 2014, Open’er 2014). Ich muzyka łączy surowe brzmienie psychodelicznego punka z rozmarzonymi, przesterowanymi gitarami przywodzącymi na myśl lata 90. Prawdopodobnie na początku przyszłego roku ukaże się płyta „2”, która pokazuje nieco inne oblicze zespołu. Obecnie koncertują jako trio z basistą Duszanem w składzie i razem pracują nad kolejnym materiałem. https://wildbooks.bandcamp.com 

 

OLA’S KOOL KITCHEN (UK) / DJ Set

Ola’s Kool Kitchen to program radiowy nadawany od 2007 r., w którym można usłyszeć eklektyczną mieszankę utworów reprezentujących różne gatunki, epoki i miejsca – prawdziwa podróż w czasie i przestrzeni. Ola Fiedorczuk pisuje także do Artrockera, jest jedną ze współpracowników Drowned In Sound oraz głęboko wierzy w zasadę, że dobra muzyka nie zna granic. SpaceFest to kolejny przystanek na jej festiwalowej trasie – w grudniu na pewno zadziwi nas całym Wszechświatem dźwięków.
https://www.mixcloud.com/olaskoolkitchen/
https://www.facebook.com/olakoolkitchen/

 

DJ POMPONETTE (UK/FR) / DJ Set

Pomponette to DJ-ka, fanka muzyki, a zarazem połowa duetu MDME SPKR. Jeśli trzeba rozruszać tłum za sprawą psychodeliczno-garażowo-punkowych setów, nigdy nie boi się wkroczyć do akcji. Ma na koncie występy na wielu festiwalach (np. Eindhoven Psych Lab czy Liverpool International Festival of Psychedelia) i jako support takich zespołów jak Dead Meadow, Sonic Jesus albo White Hills. Chętnie eksploruje nowe muzyczne terytoria i nie boi się odchodzić od osłuchanych hitów, żeby zaskoczyć publikę.
https://soundcloud.com/p-o-m-p-o-n-e-t-t-e
https://www.facebook.com/garceponponette

 

SNOWID (PL) / DJ Set

Snowid pierwszy raz zstąpił na ziemię w Krakowie w roku 2013 by przekazywać ludzkości skumulowaną kosmiczną moc. Robi to za pomocą elektronicznej muzyki w klimatach pogańsko-okultystyczno-kosmicznych. Jego głównym celem jest wyciągnięcie z ludzi pierwotnych instynktów oraz wprowadzenie ich w międzygwiezdny trans.
http://snowid.bandcamp.com
www.facebook.com/MuzykaSnowidakontakt

ogólny:
+48 600 779 553 love@spacefest.pl

dla prasy:
press@spacefest.pl

REGULAMIN IMPREZY

poprzednie edycje

2015 2014 2013 2012 2011

dla prasy

Komplet materiałów prasowych, zawierający informacje o festiwalu oraz zdjęcia w wysokiej rozdzielczości:
download

facebook

Nasiono Records GDAŃSK CSW Łaźnia Klub Żak house