o projekcie

SpaceFest! to festiwal muzyki psychodelicznej, shoegaze i space rocka, na który składają się koncerty, warsztaty dla muzyków z Polski i zagranicy, spotkania z legendarnymi wykonawcami, konkurs dla młodych zespołów, wydawnictwa płytowe.

Siódma edycja festiwalu odbędzie się 1-2 grudnia 2017 w Gdańsku!

Festiwal jest organizowany przez Stowarzyszenie Nasiono we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Klubem B90 przy wsparciu Miasta Gdańska.

SPACEFEST!

GDAŃSK – CSW ŁAŹNIA / KLUB B90
Warsztaty 26.11-30.11 2017 / Koncerty 1-2.12.2017

 

1 i 2 grudnia w Gdańsku odbędzie się już VII edycja festiwalu muzyki psychodelicznej SpaceFest! – czyli wyczekiwane niczym pierwsza gwiazdka, grudniowe święto gitarowych przesterów, noisowych dronów i wszelkich tajemniczych dźwięków kreowanych pod wpływem kosmicznej energii.

Tym razem SpaceFest! wejdzie na zupełnie nową orbitę – przeniesie się do industrialnej przestrzeni Stoczni Gdańskiej i Klubu B90!

Tradycyjnie fani nowej psychodelii, Krautrocka, space-rocka i shoegaze’u mogą spodziewać się mocy muzycznych atrakcji. Uczestnicy wydarzenia mogą liczyć na to, że organizatorzy i tym razem przygotują bogaty program, w którym każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie, odkryć nowych artystów, chłonąć niesamowite wizualizacje, zanurzyć się we wspaniałej, gorącej atmosferze i na dwa dni zapomnieć o zimowej aurze i panującym na zewnątrz chłodzie.

Część koncertową poprzedzą warsztaty Pure Phase Ensemble – efemerycznej grupy, stworzonej specjalnie na potrzeby festiwalu. Muzycy będą wspólnie pracować przez pięć dni w CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie. Tym razem na czele PPE stanie Maciej Cieślak z legendarnego zespołu Ścianka, który zapowiada: „Spróbujemy wymyślić muzykę od nowa i oczywiście nam się nie uda, ale może przy tej okazji powstanie coś ciekawego”. Na perkusji zagra Michał Gos (Oczi Cziorne, Lonker See, Band_A) – jedna z najciekawszych postaci trójmiejskiej sceny niezależnej. W składzie nie zabraknie też Karola Schwarz (7faz, KSAS) z Nasiono Records, który tym razem zagra na gitarze basowej. Do składu dołączą też młodzi muzycy z Polski i zagranicy. Efekty pracy zespołu usłyszymy na scenie B90 2 grudnia. Występ zostanie zarejestrowany i wydany na płycie w 2018 roku. To będzie niezwykła edycja Pure Phase Ensemble!

Na SpaceFest! 2017 wystąpi także New Candys z Włoch. To będzie pierwszy koncert tej grupy w Polsce. Muzyka New Candys to „psychodeliczna, mroczna jazda bez trzymanki, która wciąga już od pierwszych akordów”, jak twierdzi Drowned in Sound. Chyba nic tak dobrego, a zarazem artystycznie poruszającego nie przytrafiło się w Wenecji od czasów… „Śmierci w Wenecji”.

10 000 Russos z Portugalii to zespół o ugruntowanej pozycji na scenie nowego rocka psychodelicznego. Ich potężne, industrialne brzmienie z wyraźnymi elementami psych/post-punka zachwycają fanów przesterowanych dźwięków na całym świecie. Ich koncert w Gdańsku będzie hipnotyzującą wyprawą w świat szamańskich mantr i nieziemskich, krautrockowych objawień.

Fanów space-rocka i Krautrocka z pewnością zainteresuje koncert kultowej grupy Mugstar. Jej muzyka porównywana jest do dźwięku pulsujących i eksplodujących tysięcy słońc. Składa się z powtarzających się sekwencji i zdumiewających brzmień. Stanowi doskonały soundtrack do wyprawy przez oceany i w przestrzeń kosmiczną. Grupa ma na koncie m.in. trasy koncerowe z Mogwai, Oneida i Acid Mothers Temple, sesję radiową u legendarnego Johna Peela w 2004 roku, splity z Mudhoney i Oneidą.

Kolejnym wykonawcą jest Blind Butcher ze Szwajcarii – czyli eksplozja space rocka, glam rocka, brokatu, lajkry i cekinów – mieszanka gwarantująca tańce pod sceną i gorącą atmosferę.

Odd Couple to kolejny zespół, który da energetyczny występ. Ten berliński duet porzucił rockowe schematy na rzecz nowoczesnej interpretacji Krautrocka, na której szkielecie stworzył ciekawą strukturę z rozbudowanych gitarowych riffów, partii klawiszy, bluesowego języka i powtarzającego się bitu charakterystycznego dla klasycznych produkcji hip-hopowych

Dla odmiany, meksykański Tajak zapewni noise-punkową masakrę z domieszką rdzennych pieśni plemiennych. Chaos, hipnoza, akordy powtarzane aż do utraty sił. „Dźwiękowa Apokalipsa” – to trafne podsumowanie tego, co zespół serwuje na swoich koncertach.

Na SpaceFescie zagoszczą również  brytyjscy Dead Rabbits. Jest to jeden z flagowych zespołów sygnowanych przez  wytwórnię Fuzz Club Records. Ich brzmienie przywołuje skojarzenia z psychodeliczną estetyką The Brian Jonestown Massacre połączoną z gitarowym minimalizmem Lou Reeda i absurdalną, a zarazem poruszającą poezją Jasona Pierce’a

Ponadto, w ramach festiwalu zagrają dwa młode polskie zespoły zasługujące na szczególną uwagę. 30 kilo słońca – trio z Kołobrzegu, które w swojej muzyce łączy elementy space-rocka, muzyki improwizowanej i yassu. Profesjonalne koncertowe brzmienie i rozbudowane pejzaże dźwiękowe to ich domena. Drugim zespołem są Wilcze Jagody – czyli Nela Gzowska, Ania Włodarczyk i Zosia Hołubowska – prywatnie bliskie koleżanki, które na scenie łączą miłość do synth popu, alternatywnego rocka spod znaku shoegaze i brzmienia wschodnich lat 80.

Osoby, które będą chciały zrobić sobie chwilę przerwy od koncertów, będą mogły przejść do drugiej sali, gdzie zaplanowano m.in. pokazy hinduskich filmów z serii „Om Namah Shivay” – pełnych barwnych, malowniczych, ale i mocno surrealistycznych wizji.

Stałych bywalców na pewno ucieszy wiadomość, że w tym roku na SpaceFest! powróci Dr Switchoff, żeby swoim obłędnym setem DJ’skim i absurdalnymi wizualizacjami zwieńczyć festiwal.

Warto więc zarezerwować czas w pierwszy weekend grudnia, wybrać się do Gdańska na SpaceFest! i przeżyć niepowtarzalną podróż, nie tylko w czasie, ale także, a może przede wszystkim, w przestrzeni. Kosmos wzywa!

 

REGULAMIN IMPREZY

 

Dyrektor artystyczny festiwalu: Anna Szynwelska

Festiwal SpaceFest! jest realizowany przez Stowarzyszenie Nasiono we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” i Klubem B90. Festiwal dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.kontakt

ogólny:
love@spacefest.pl

dla prasy:
press@spacefest.pl

REGULAMIN IMPREZY

poprzednie edycje

2016 2015 2014 2013 2012 2011

dla prasy

Komplet materiałów prasowych, zawierający informacje o festiwalu oraz zdjęcia w wysokiej rozdzielczości:
download

facebook

Nasiono Records GDAŃSK CSW Łaźnia B90 Tickets B90 Tickets Kup Bilecik