SpaceFest! — shoegaze, space-rock, alternative music festival

artyści

SpaceFest! to festiwal muzyki psychodelicznej, shoegaze i space rocka, na który składają się koncerty, warsztaty dla muzyków z Polski i zagranicy, spotkania z legendarnymi wykonawcami, konkurs dla młodych zespołów, wydawnictwa płytowe.

Ósma edycja festiwalu odbędzie się 7-8 grudnia 2018 w Gdańsku!

Festiwal jest organizowany przez Stowarzyszenie Nasiono we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Klubem B90 przy wsparciu Miasta Gdańska.

Will Carruthers W ciągu ostatnich 30 lat grał w 33 zespołach, m.in. Spacemen3, Spiritualized, Spectrum, The Brian Jonestown Massacre i Dead Skeletons.  Nie pamięta ile nagrał płyt, ale sądzi, że mogło być ich ponad 20.  Jest też autorem tomiku poezji i dwóch książek z niesamowitymi opowieściami (z muzycznego życia wziętymi), a czasem malarzem czy introligatorem. Jest mistrzem gier zręcznościowych. Chciałby mieszkać na wsi i uprawiać dziwne warzywa. Będzie dyrektorem artystycznym VIII edycji Pure Phase Ensemble.

 

 

MEDICINE BOY to duet z Kapsztadu w Afryce Południowej grający Dream Noise. Zainspirowani muzyką Rowlanda S. Howarda, Spiritualized, The Mary Chain i The Bad Seeds, balansują pomiędzy spokojem a chaosem. Zespół w 2014 r. powołali do życia André Leo (voc./gitara), Lucy Kruger (voc./klawisze) i wspomagając się automatem perkusyjnym szybko zaczęli koncertować i grać jako headlinerzy na festiwalach w Afryce Płd. Brzmienie zespołu to zarówno noise jak i przestrzeń pomiędzy. Dron klawiszy ginie pod warstwami gitar, które są czasem łagodne i dryfujące, a czasem dzikie i bezlitosne, a czemu niezmiennie towarzyszy oniryczny śpiew Lucy i Andre. https://medicineboy.bandcamp.com/

 

 

SONIC JESUS to projekt włoskiego multiinstrumentalisty Tiziano Veronese założony w 2012 roku. Zespół cieszący się międzynarodowym uznaniem od samego początku, dzięki ekspresowo wyprzedanemu debiutowi wydanemu przez Fuzz Club Records (EP Sonic Jesus, 2012) i kultowemu splitowi z The Black Angels (Split Single N°5, 2014), dwukrotnie wzięli udział w Reverb Conspiracy i Cosmosis Festival (z udziałem The Jesus & Mary Chain), w  Eindhoven Psych Lab i Reverence Festival. Nowy album „Grace” (Fuzz Club Records, 2017) wykracza poza granice gatunków, które eksplorowali w przeszłości, ciągnąc w kierunku urzekających melodii i elegancko skojonych, nowoczesnych bitów.  https://sonicjesusband.bandcamp.com/

 

 

xDZVØNx (sacral noise pop//Wrocław) - to duet wykonujący ciemną elektronikę połączoną z wschodnioeuropejską muzyką sakralną. W ich twórczości można usłyszeć i zobaczyć inspiracje techno, ambientem, muzyką taneczną, brutalizmem i ludową mistyką. To utwory oparte o spowolnione, przepuszczone przez magnetofony i przetworzone śpiewy chórów, gongi albo psalmy. Trap, noise, chaos i modlitwa w jednym.

 

 

SPOIWO to połączenie takich gatunków jak post-rock, shoegaze, modern classical czy muzyka filmowa. Fascynacja kinem widoczna jest zresztą nie tylko w muzyce, ale także w teledyskach grupy. Na swoim koncie mają kilkadziesiąt koncertów z uznanymi artystami krajowymi, jak i z zagranicznymi, między innymi: Explosions in the Sky (US), God is an Astronaut (IRL), Maybeshewill (GB).

 

 

RAKTA – garażowa psychodela, mocno inspirowana plemiennymi obrzędami, okultyzmem i transowymi rytmami. Te trzy kobiety rządzą i nie biorą jeńców! Cytując Cult Nation: „The Brazilian all-female band’s music is characterized by echoing vocals, darkly swirling guitars, and spooky organs [that] pull you into a fuzzed-out soundscape drenched in ghostly reverb, drawing you down a sonic vortex and into a hauntingly psychedelic world that seems one part psych garage, one part deathrock, and one part spaced out dark punk rock.”

 

 

THE LUCID DREAM - przedstawiciele nowej brytyjskiej sceny alternatywnej, którzy chętnie eksperymentują z gatunkami. Na ich koncercie można spodziewać się melanżu rocka psychodelicznego z elementami acid house’u, dub’u i kosmische music.

 

 

EYRE LLEWto trio ambientowo-rockowe z Nottingham w Wielkiej Brytanii. Od powstania w sierpniu 2014 roku wydali dziewięć singli i 12-utworowy debiutancki album zatytułowany „Atelo”. Cytując  Louder Than War: ”Muzyka Eyre Llew to sonoryczny, nastrojowy ambient, który przeistacza się w mroczne kłęby gitarowych dźwięków i dudniących bębnów – jest potężny i porywający, wypełnia pokój kłębiącymi się chmurami melancholijnego piękna… Sigur Ros spotyka się z Mogwai.”

 

 

NEST EGG to trio z Karoliny Północnej, które opisuje swoje duszne, motoryczne, rockowe brzmienie jako „nastrojowa muzyka dla nihilistów”. Mimo, że zaczynali od działań w środowisku eksperymentalnym, wspólne zainteresowanie medytacją motoryczną stało się katalizatorem, który skłonił ich do przedefiniowania swojej koncepcji dronów, rock and roll’a i noise’u. Powstała wizja to spojrzenie na stan dysonansu poznawczego. Czerpiąc zarazem od pionierów, jak i wykorzystując nowe brzmienia, Nest Egg zgłębiają ciemniejszą stronę psychodelii. https://soundcloud.com/nest-egg-2

 

 

PIN PARK pełnymi garściami czerpią z niemieckiej eksperymentalnej elektroniki lat 70. Korzystając z oryginalnego instrumentarium, rozpościerają szerokie spektrum analogowych brzmień, generując muzykę pełną melancholii i wyciszenia, zbudowaną na pętlach rozwijających się motywów, przeszytą mnóstwem detali i dźwiękowych niuansów. Koncertowi będą towarzyszyć wizualizacje kinoMANUAL

 

 

POPSYSZE to trio z trójmiasta, które powstało w 2008 roku. Zespół ma na swoim koncie trzy płyty „Popstory”(2012), „Popsutą”(2015) oraz „Kopalino”(2017). Inspiracją podczas nagrywania trzeciej płyty były lasy, otwarte morze, aura odosobnionej kaszubskiej wsi przed sezonem, latarnia Stilo oraz kurhany. Dzięki temu płyta jest psychodeliczna, instrumentalna, nawiązująca do muzyki etnicznej z różnych stron świata. Zespół poszerzył także instrumentarium o liczne perkusjonalia oraz elektronikę. Aktualnie pracują nad kolejną płytą i kontynuują podróż ścieżką psychodeliczną.

 

 

SUNSET IMAGES to duet grający experimental-noise. Projekt został powołany do działania przez Samuela Osorio w 2014 w Mexico City. Określają swoją muzykę jako „dark gaze”, czyli wielowarstwowe brzmienie inspirowane gatunkami shoegaze, ambient i psychedelic. Sunset Images koncertował w Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Dzielił scenę ze słynnymi wykonawcami, takimi jak Mogwai, Acid Mothers Temple, Bo Ningen i zyskał renomę dzięki świetnym występom na żywo, pełnym energii i ruchu, świateł stroboskopowych i halucynogennych, oszałamiających dźwięków. https://sunsetimages.bandcamp.com/

 

 

Korzenie COLUMBUS DUO sięgają początku lat 90. i jednego z pierwszych noise’owych zespołów w Polsce, jakim był Thing. Po doświadczeniach z minimalizmem na pierwszych dwóch płytach, duet braci Swoboda powrócił do bardziej przestrzennych struktur. Z kolei na „Salt” i „Expositions”, winylach wyprodukowanych przez Emitera, grupa wzbogaciła swój repertuar o tradycję elektronicznej psychodelii i ambientu. Ostatnie lata to eksperymenty z brzmieniami kraut rocka, zarejestrowane na płycie „Temps”. Wszystkie nagrania Columbus Duo ukazują się w prowadzonej przez zespół wytwórni Deadsailor Muzic.

 kontakt

ogólny:
love@spacefest.pl

dla prasy:
press@spacefest.pl

REGULAMIN IMPREZY

poprzednie edycje

2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011

dla prasy

Komplet materiałów prasowych, zawierający informacje o festiwalu oraz zdjęcia w wysokiej rozdzielczości:
download

facebook

Nasiono Records GDAŃSK CSW Łaźnia Karta Do Kultury SALTUS Ubezpieczenia GO OUT B90 Tickets B90 Tickets Kup Bilecik