SpaceFest! — shoegaze, space-rock, alternative music festival

o projekcie

SpaceFest! to festiwal muzyki psychodelicznej, shoegaze i space rocka, na który składają się koncerty, warsztaty dla muzyków z Polski i zagranicy, spotkania z legendarnymi wykonawcami, konkurs dla młodych zespołów, wydawnictwa płytowe.

Ósma edycja festiwalu odbędzie się 7-8 grudnia 2018 w Gdańsku!

Festiwal jest organizowany przez Stowarzyszenie Nasiono we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Klubem B90 przy wsparciu Miasta Gdańska.

SPACEFEST!

GDAŃSK – CSW ŁAŹNIA / KLUB B90
Warsztaty 02.12-06.12 208 / Koncerty 07-08.12.2018

 

7-8 grudnia odbędzie się już ósme święto gitarowych przesterów, noisowych dronów i wszelkich tajemniczych dźwięków kreowanych pod wpływem kosmicznej energii, czyli festiwal SpaceFest.

W tym roku program zostanie poszerzony o jeszcze więcej koncertów, które odbędą się na dwóch scenach klubu B90. Fani dobrego rockowego grania, nowej psychodelii, space-rocka , shoegaze’u, a także muzyki elektronicznej i eksperymentalnej mogą spodziewać się mocy muzycznych atrakcji z całego świata – niepotrzebna będzie wyprawa na księżyc, żeby odkryć nowe dźwięki i zespoły.

Oto tegoroczny  skład:

Z Brazylii RAKTA – garażowa psychodela, mocno inspirowana plemiennymi obrzędami, okultyzmem i transowymi rytmami. Kobiety rządzą i nie biorą jeńców!

Z Kapsztadu w Południowej Afryce duet MEDICINE BOY – oniryczne damskie wokale i senne tempo, niepokojące, heroinowe dźwięki, które potrafią też eksplodować porządnym, noise’owym dronem.

Od gitarowych przesterów, okołogotyckich klimatów i transowych, elektronicznych bitów nie stroni włoski zespół SONIC JESUS, którego każdy koncert to energetyczny wulkan.

EYRE LLEW to brytyjskie ambient-rock trio, które generuje moc pięknych, eterycznych dźwięków. Jeśli lubicie klimaty Sigur Rós czy Mogwai, to ten koncert jest dla Was.

THE LUCID DREAM – przedstawiciele nowej brytyjskiej sceny alternatywnej, którzy chętnie eksperymentują z gatunkami. Na ich koncercie można spodziewać się melanżu rocka psychodelicznego z elementami acid house’u, dub’u i kosmische music.

PIN PARK pełnymi garściami czerpią z niemieckiej eksperymentalnej elektroniki lat 70. Korzystając z oryginalnego instrumentarium, rozpościerają szerokie spektrum analogowych brzmień, generując muzykę pełną melancholii i wyciszenia, zbudowaną na pętlach rozwijających się motywów, przeszytą mnóstwem detali i dźwiękowych niuansów.

NEST EGG – mroczne trio z Pn. Karoliny (USA) – o swoim ciężkim, motorycznym, rockowym graniu mówią, że to  „nastrojowa muzyka dla nihilistów” .

SPOIWO to połączenie takich gatunków jak post-rock, shoegaze, modern classical czy muzyka filmowa. To będzie pierwszy koncert tego zespołu w Gdańsku po dłuższej przerwie, a ponadto gratka dla wiernych fanów, gdyż muzycy zaprezentują kilka utworów z nadchodzącej płyty.

Premierowe wykonanie nowych kompozycji zapowiada też gdańskie trio POPSYSZE. To chyba aktualnie najmocniejsi przedstawiciele psychodelicznego, space-rockowego  nurtu w północnej Polsce, których mocno inspiruje dzika natura Kaszub i muzyka etniczna z różnych stron świata.

Na festiwalu zagrają też wyłonieni w ramach konkursu dla zespołów: COLUMBUS DUO z Gdańska (noise/ drone / ambient /improv) i XDZVØNX z Wrocławia (sacral noize/dark electro – zaskakująca mieszanka połamanych bitów, muzyki cerkiewnej, hiphopu i hipnotyzujących wizuali).

Na specjalną uwagę zasługuje zespół SUNSET IMAGES z Meksyku grający rasową gitarową psychodelę z elementami eksperymentalnego noise’u i shoegaze’u.

Specjalną atrakcją będzie koncert PURE PHASE ENSEMBLE 8 - międzynarodowej formacji stworzonej specjalnie na potrzeby festiwalu SpaceFest! Przez tydzień poprzedzający festiwal, grupa 10 muzyków będzie spotykać się na warsztatach w CSW Łaźnia, aby wspólnie stworzyć materiał i zaprezentować go na żywo przed spacefestową publicznością. Na czele PPE 8 stanie WILL CARRUTHERS – człowiek legenda, który w ciągu ostatnich 30 lat grał w 33 zespołach, m.in. Spacemen 3SpiritualizedSPECTRUMThe Brian Jonestown Massacre i Dead Skeletons.

Na festiwalu zagości również DR SWITCHOFF (RU), który swoim obłędnym setem DJ’skim w klimatach Finders Keepers i absurdalnymi wizualizacjami zwieńczy pierwszy i drugi dzień festiwalu.

Warto więc zarezerwować czas 7-8 grudnia, wybrać się do Gdańska na SpaceFest! i przeżyć niepowtarzalną podróż, nie tylko w czasie, ale także, a może przede wszystkim, w przestrzeni. Kosmos wzywa!

 

Więcej informacji na stronie  www.facebook.com/spacefestpl/

Bilety w cenie od 25zł do 75zł (zniżki dla studentów i posiadaczy KARTY DO KULTURY)

do nabycia na stronie: http://spacefest.pl/bilety lub przez bileterie: GoOut Soundrive Tickets i KupBilecik.pl

 

Organizator: Stowarzyszenie Nasiono
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk
Partnerzy: Centrum Sztuki Współczesnej ŁaźniaMetropolitalna Karta do KulturyB90, Saltus Ubezpieczenia
Patroni medialni: Drowned in SoundLast Day DeafRadio Gdańsk S.A.Trojmiasto.plGazeta WyborczaCo Jest Grane24Full Moon MagazineShameless Promotion PRGoOut.pl

 

 

—————————————————–

Co wchodzi w skład festiwalu SpaceFest:

WARSZTATY PURE PHASE ENSEMBLE 8
Część koncertową poprzedzą warsztaty Pure Phase Ensemble – efemerycznej grupy, stworzonej specjalnie na potrzeby festiwalu. Muzycy będą wspólnie pracować przez pięć dni w CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie. Tym razem na czele PPE stanie Will Carruthers, który w ciągu ostatnich 30 lat grał w 33 zespołach, m.in. Spacemen 3SpiritualizedSPECTRUMThe Brian Jonestown Massacre i DEAD SKELETONS. Do składu dołączą też utalentowani młodzi muzycy z Polski i zagranicy. Głównym założeniem warsztatów jest stworzenie międzynarodowego kolektywu instrumentalnego Pure Phase Ensemble 8 i wspólne skomponowanie materiału muzycznego, który zostanie zaprezentowany publiczności podczas festiwalu. Poprzez improwizacje muzycy stworzą wspólną wizję artystyczną, której efektem będzie seria niepowtarzalnych utworów. Efekty pracy zespołu usłyszymy na scenie B90 8 grudnia. Występ zostanie zarejestrowany i wydany na płycie w 2019 roku. To będzie niezwykła edycja Pure Phase Ensemble!

 

KONKURS DLA MŁODYCH ZESPOŁÓW 
Organizatorom festiwalu zależy na odkrywaniu i promowaniu młodych, obiecujących zespołów. W ramach konkursu ogłoszonego na stronie internetowej festiwalu oraz na muzycznych portalach informacyjnych i w radiu zostaną wybrane dwa zespoły, które wystąpią na festiwalu. Selekcja zostanie przeprowadzona na podstawie nagrań przesłanych do organizatorów do dnia 15.09.2018. W jury konkursu zasiądą trójmiejscy muzycy, dziennikarze muzyczni oraz organizatorzy festiwalu.

 

PŁYTA CD / PŁYTA WINYLOWA
Wszystkie koncerty odbywające się w ramach projektu są profesjonalnie rejestrowane w celu późniejszej publikacji. We wrześniu 2018 roku planujemy wydać płytę zawierającą zapis koncertu grupy warsztatowej Pure Phase Ensemble 7 z udziałem Macieja Cieślaka. Płyta będzie elementem promującym festiwal.

Zależy nam również na wydaniu płyty winylowej zawierającej najlepsze utwory z wszystkich wcześniejszych edycji warsztatów Pure Phas Ensemble zrealizowanych w latach 2011-2018.

 

KONCERTY – PROGRAM GŁÓWNY
Główna część koncertowa będzie miała miejsce 7-8 grudnia 2018 w gdańskim Klubie B90. W ciągu dwóch dni zaprezentujemy 12 koncertów wykonawców z całego świata oraz 2 sety DJ-skie.
Jedną z największych atrakcji festiwalu będzie występ kolektywu Pure Phase Ensemble 8, stworzonego specjalnie na potrzeby festiwalu, pod przewodnictwem Willa Carruthersa.  Zespół składający się z 9 muzyków wykona utwory skomponowane w trakcie warsztatów odbywających się w CSW Łaźnia.

Każdego dnia festiwalu odbędzie się jeden koncert zespołów wybranych w ramach ogólnopolskiego konkursu. W przerwach pomiędzy koncertami zaplanowano pokazy filmów przybliżających Trójmiejską Scenę Muzyczną, wideoklipów, spotkania z legendarnymi muzykami, które będą stanowiły dodatkową atrakcję dla uczestników wydarzenia.

Grupy zaproszone do udziału w festiwalu to m.in.: The Lucid Dream (Wielka Brytania), Sonic Jesus (Włochy), RAKTA (Brazylia), Sunset Images (Meksyk), Medicine Boy (RPA), Nest Egg (USA), Eyre Llew (Wielka Brytania), Spoiwo (PL), Pure Phase Ensemble 8 (PL + UK).

Wszystkie koncerty odbywające się w ramach projektu zostaną profesjonalnie zarejestrowane w celu późniejszej publikacji. Reportaże z sesji i koncertów zostaną opublikowane w Internecie (kanał YouTube, strona www.spacefest.pl, Nasiono Records oraz strony www poszczególnych partnerów i patronów medialnych.

 

KONCERTY LETNIE – SPACEFEST NA 100CZNI
Od 2018 roku nawiązujemy współpracę z prężnie działającym klubem 100cznia, zlokalizowanym na terenach postoczniowych. Aby podtrzymać kontakt z fanami SpaceFestu i w celu promocji projektu i trafienia do nowych odbiorców, zorganizowane zostanie 1 mniejsze wydarzenia muzyczne: SpaceFest Party. W ramach wydarzenia odbędą się 2 koncerty – jeden młodego zespołu z Gdańska: Tempest Moon, a drugi grupy Perilymph (DE/FR) oraz set DJ-ski spacefestowego rezydenta z Kaliningradu, Dr Switchoffa.

Koncerty letnie pozwolą nam zaprezentować więcej młodych muzyków szerszej publiczności. Lżejsza forma koncertów i odpowiednio dobrany repertuar oraz wstęp wolny dla uczestników, pozwolą zareklamować festiwal i dotrzeć do nowej publiczności.

SpaceFest Party odbyło się 10 sierpnia 2018 r.

 

REGULAMIN IMPREZY

 

Dyrektor artystyczny festiwalu: Anna Szynwelska

Festiwal SpaceFest! jest realizowany przez Stowarzyszenie Nasiono we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” i Klubem B90. Festiwal dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.kontakt

ogólny:
love@spacefest.pl

dla prasy:
press@spacefest.pl

REGULAMIN IMPREZY

poprzednie edycje

2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011

dla prasy

Komplet materiałów prasowych, zawierający informacje o festiwalu oraz zdjęcia w wysokiej rozdzielczości:
download

facebook

Nasiono Records GDAŃSK CSW Łaźnia Karta Do Kultury SALTUS Ubezpieczenia GO OUT B90 Tickets B90 Tickets Kup Bilecik