SpaceFest! — shoegaze, space-rock, alternative music festival

o projekcie

SpaceFest! to festiwal muzyki psychodelicznej, shoegaze i space rocka, na który składają się koncerty, warsztaty dla muzyków z Polski i zagranicy, spotkania z legendarnymi wykonawcami, konkurs dla młodych zespołów, wydawnictwa płytowe.

Dziewiąta edycja festiwalu odbędzie się 13-14 grudnia 2019 w Gdańsku!

Festiwal jest organizowany przez Stowarzyszenie Nasiono przy wsparciu Miasta Gdańska.

SPACEFEST!

GDAŃSK / 13-14.12.2019

 

13 i 14 grudnia 2019 gdański kosmodrom po raz dziewiąty wystrzeli w kosmos rakietę o nazwie SpaceFest! I jak co roku, postaramy się dosięgnąć gwiazd, wejść na inną orbitę i lewitować przy dźwiękach emitowanych przez artystów z najróżniejszych zakątków globu.

Niezmiennie, fani takich gatunków, jak rock psychodeliczny, space-rock, shoegaze, Krautrock, noise czy dreampop będą mieli okazję uczestniczyć w muzycznej uczcie i delektować się propozycjami przygotowanymi przez organizatorów wydarzenia, czyli Stowarzyszenie Nasiono. Nie zabraknie też okazji do tańca przy zaskakujących dźwiękach.

Jedną z najjaśniejszych (aczkolwiek brodatych) gwiazd SpaceFestu będzie THE COSMIC DEAD – psychonautyczny, kosmodeliczny kwartet z Glasgow. Choć „Martwi”, to od 2010 zgłębiają rejony Krautrocka, doom’u i rocka psychodelicznego, aby składać żywy hołd kosmosowi. Po ich koncertach można spodziewać się  syntezatorowych pejzaży tworzonych z religijnym wręcz uniesieniem, gitarowego splendoru i potężnego, hipnotycznego brzmienia – jak gdyby Hawkwind i Popol Vuh umówiły się na jam w nieskończonej czasoprzestrzeni.

Po oszałamiającym występie w 2015 roku (z którego niektórzy do dziś nie mogą się otrząsnąć), do Gdańska w glorii chwały, świętując 30-lecie wydania legendarnego albumu „Taste”, powrócą THE TELESCOPES. Grupa pod wodzą Stephena Lawrie’ego, eksploruje wyjątkowe, panoramiczne brzmienia, łączące muzykę eksperymentalną, drony, noise i psychodelię. Jak sami opisują, utwory z najnowszego albumu „Exploding Head Syndrome” to seria „konwulsji dźwiękowych przekraczających parametry kompozycji intuicyjnej, aż do granic złudzenia słuchowego”.

Niekwestionowaną atrakcją (i jak zwykle, wielką niewiadomą) będzie koncert PURE PHASE ENSEMBLE 9 – międzynarodowej formacji stworzonej specjalnie na potrzeby festiwalu SpaceFest! Przez tydzień poprzedzający festiwal, grupa muzyków będzie spotykać się na sali prób, aby wspólnie stworzyć materiał i zaprezentować go na żywo przed spacefestową publicznością. Na czele PPE 9 stanie tym razem ADAM FRANKLIN – znany przede wszystkim jako wokalista i gitarzysta shoegaze’owego zespołu SWERVEDRIVER. Ponadto, sekcją dętą pokieruje WOJCIECH JACHNA (m.in. INNERCITY ENSEMBLE, czy niegdyś CONTEMPORARY NOISE SEXTET).

Uczestników SpaceFestu na zupełnie inną orbitę wystrzeli koncert grupy HEADS., w której skład wchodzi dwóch Niemców i jeden zabłąkany Australijczyk. Pomimo tak różnorodnych wpływów jak Total Control, Shellac czy Rowland S. Howard, ostatecznie wszyscy oni zwracają się w stronę tej samej grobowej otchłani, aby wspólnie kreować ciężkie i mroczne dźwięki spod znaku noise i sludge.

Jeszcze ostrzej zaprezentuje się olsztyńskie trio KRZTA. Cytując Gazetę Magnetofonową: „tak naprawdę wszystkiego jest tu pełno. Wkurzonego wrzasku, potężnego, odpowiednio przybrudzonego brzmienia oraz wspaniałych, rifowych połamańców. Dynamiki. Ognia. Błyskotliwości.” Tych trzech kolesi na scenie to prawdziwie furiastyczna energia.

CHICOS DE NAZCA to zespół z Santiago de Chile, który w swej muzyce odwołuje się do chilijskiej kultury i mistycznych doznań wywoływanych przez kwas lizergowy u lokalnych mieszkańców. Dźwięki generowane przez Chicos de Nazca, poprzez siłę niekończących się powtórzeń, przesterów, zapętlonych riffów również wprowadzają w hipnotyczny stan i otwierają drzwi umysłu.

Wbrew frazie „cudze chwalicie, swego nie znacie”, organizatorzy postanowili wyeksponować też artystów z trójmiejskiej wytwórni Nasiono Records. KSAS (Karol Schwarz All Stars) to czysta, spontaniczna energia. Muzyka na setkę, bez przygotowań, bez prób. Przez niemal 20 lat działalności zespół zmieniał skład i oblicze. Stała jest jedna: ściana delayów, która po sześciu latach od wydania poprzedniego albumu „Hi, Mom!” powraca na „Hi D(e)ad!” z całą subtelną mocą.

Gdańsk będzie reprezentowany także przez zespół KWIATY. Ich muzyka ma cztery różne korzenie, a efektem tego jest połączenie indie-rocka, muzyki psychodelicznej, shoegaze oraz inspiracji rodem z serialu Twin Peaks. Kwiaty oscylują na pograniczu gatunków, tworząc wciągające piosenki, czasem zahaczając o bardziej dynamiczne elementy, zakorzenione w muzyce punk rockowej.

DYNASONIC to supertrio tworzone przez Mateusza Rychlickiego (Kristen, Kobieta z Wydm), Adama Sołtysika (ex-Pogodno) i Mateusza Rosińskiego (wrong dial, Dym Records) i grające Dubwave. Tak można określić ich muzykę, w której puchnący od basów dub romansuje z retro dźwiękami klasycznego instrumentu i field recordingu. Hipnotyzująca repetytywność w naturalny sposób podpowiada skojarzenia z falami, przy czym eksperymentalna elektronika każe pamiętać, że jeśli już fale, to raczej wzburzone.

STRAYTONES to grupa z Kijowa grająca psych rock, z wyraźnie zarysowanymi elementami garage, surf rocka, nasycony inspiracjami muzyką lat 60., klimatami hippie i nowej psychodelii spod znaku The Brian Jonestown Massacre, Night Beats, Wand, Ty Segall, Fuzz, Oh Sees.

THE BLIND SUNS to z kolei francusko-polskie trio, inspirujące się takimi grupami jak Mazzy Star, The Jesus and Mary Chain, czy The Primitives. Warto zwrócić uwagę na wyjątkowe riffy, przywołujące skojarzenia z teksańskim tremolo Duane’a Eddy’ego czy gitarą Linka Wraya – które doskonale współgrają z wokalem Doroty Kuszewskiej.

Na SpaceFest! 2019 zagrają też wyłonieni w ramach konkursu TITANIC SEA MOON. Członkowie tego noisowego składu wywodzącego się ze Słupska i Elbląga wcześniej występowali m.in. w zespołach: Ewa Braun, Guernica Y Luno, Wszystkie Wschody Słońca, Przyzwoitość, Shitface, Tornado Space Ship, Najprzyjemniejsi.

Pewnym zaskoczeniem może być występ formacji MARKA „ROGULUSA” ROGULSKIEGORogulus X Szwelas und Gos + Czerkas + Ika,, będący połączeniem koncertu muzyki improwizowanej i działań performatywnych. Muzycy wykorzystują rzadkie techniki artykulacji dźwięku i preparacji oraz eksperymentują w obszarze współczesnych form wyrazu. Jako wykonawcy stosują nieortodoksyjne techniki gry na instrumentach koncentrując się przede wszystkim na sonorystycznych aspektach muzyki.

Tradycyjnie, każdy dzień festiwalu kończyć będą sety DJ-skie. Tym razem afterowe obłędne disko będzie dziełem DOUGA SHIPTONA – znanego londyńskiego DJ’a, kolekcjoner płyt winylowych, autora kompilacji wydawanych na LP i współzałożyciela legendarnej wytwórni Finders Keepers Records. Doug aktywnie działa na rzecz krzewienia miłości do muzyki klasy B, wydobywając na światło dzienne schizoidalne, eklektyczne artefakty z annałów historii popu.

Jak co roku, SpaceFest zapewnia doskonałą muzykę, zero grawitacji i maximum atmosfery!

 

PROGRAM FESTIWALU

13 grudnia 2019 | start 19:00

Kwiaty (PL)

Dynasonic (PL)

Chicos de Nazca (CL)

Marble Arch (FR)

TheCosmic Dead (UK)

Rogulus X Szwelas und Gos + Czerkas + Ika – STEERAGE Ika (PL)

KSAS (PL)

DJ Doug Shipton / Finders Keepers (UK)

 

14 grudnia 2019 | start 19:00

Straytones (UA)

Pure Phase Ensemble ft. Adam Franklin (Swervedriver) (UK/PL)

The Blind Suns (FR/PL)

The Telescopes (UK)

Titanic Sea Moon (PL)

HEADS. (AT/D)

DJ Doug Shipton / Finders Keepers (UK)

 

 

Więcej informacji na stronie www.spacefest.pl oraz www.facebook.com/spacefestpl/

 

 

Bilety w cenie od 35zł do 85zł (zniżki dla studentów i posiadaczy KARTY DO KULTURY)

do nabycia na stronie: http://spacefest.pl/bilety lub przez bileterie: GoOut, Soundrive Tickets i KupBilecik.pl

 

Organizator: Stowarzyszenie Nasiono
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk
Partnerzy: Metropolitalna Karta do KulturyCSW Łaźnia, B90
Patroni medialni: It’s Psychedelic Baby Magazine, Under The Radar, Hałasy i Melodie, Last Day DeafRadio Gdańsk S.A.Trojmiasto.plGazeta WyborczaCo Jest Grane24 Shameless Promotion PRGoOut.pl

 

REGULAMIN IMPREZY

 

Dyrektor artystyczny festiwalu: Anna Szynwelska

Festiwal SpaceFest! jest realizowany przez Stowarzyszenie Nasiono. Festiwal dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.kontakt

ogólny:
love@spacefest.pl

dla prasy:
press@spacefest.pl

REGULAMIN IMPREZY

poprzednie edycje

2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011

dla prasy

Komplet materiałów prasowych, zawierający informacje o festiwalu oraz zdjęcia w wysokiej rozdzielczości:
download

Nasiono Records GDAŃSK GO OUT Tickets B90 Tickets Kup Bilecik