SpaceFest! — shoegaze, space-rock, alternative music festival

artyści

SpaceFest! to festiwal muzyki psychodelicznej, shoegaze i space rocka, na który składają się koncerty, warsztaty dla muzyków z Polski i zagranicy, spotkania z legendarnymi wykonawcami, konkurs dla młodych zespołów, wydawnictwa płytowe.

Dziewiąta edycja festiwalu odbędzie się 13-14 grudnia 2019 w Gdańsku!

Festiwal jest organizowany przez Stowarzyszenie Nasiono przy wsparciu Miasta Gdańska.

PURE PHASE ENSEMBLE 9

PURE PHASE ENSEMBLE 9 to międzynarodowa formacja stworzona specjalnie na potrzeby festiwalu SpaceFest! Przez tydzień poprzedzający festiwal, grupa muzyków będzie spotykać się na sali prób, aby wspólnie stworzyć materiał i zaprezentować go na żywo przed spacefestową publicznością. Na czele PPE 9 stanie tym razem ADAM FRANKLIN – znany przede wszystkim jako wokalista i gitarzysta shoegaze’owego zespołu SWERVEDRIVER. Ponadto, sekcją dętą pokieruje WOJCIECH JACHNA (m.in. INNERCITY ENSEMBLE, czy niegdyś CONTEMPORARY NOISE SEXTET).

Adam Franklin (Swervedriver) – guitar, vocals (artistic director)
Wojciech Jachna
 – trumpet (horn section coordination)
Jędrzej Jakubowski 
– drums
Piotr Hopcia 
– bass guitar, indian flutes, ravdrum, acoustic guitar, Djembe
Sebastian Strychu Strycharczuk 
– guitar, voc
Magdalena Kruk 
– guitar
Mateusz Romanowski 
– guitar, voc
Adam Skorczewski
 – trumpet
Jakub Klemensiewicz
 – bar sax, clarinet
Łukasz Żurawski 
– tenor sax
Bogumił Grala 
– harmonica, keyboard 
Karol Schwarz 
– electronic beats, synths

 

ADAM FRANKLIN (SWERVEDRIVER)

https://www.swervedriver.com/home/

 

THE TELESCOPES

Po oszałamiającym występie w 2015 roku (z którego niektórzy do dziś nie mogą się otrząsnąć), do Gdańska w glorii chwały, świętując 30-lecie wydania legendarnego albumu „Taste”, powrócą THE TELESCOPES. Grupa pod wodzą Stephena Lawrie’ego, eksploruje wyjątkowe, panoramiczne brzmienia, łączące muzykę eksperymentalną, drony, noise i psychodelię. Jak sami opisują, utwory z najnowszego albumu „Exploding Head Syndrome” to seria „konwulsji dźwiękowych przekraczających parametry kompozycji intuicyjnej, aż do granic złudzenia słuchowego”.
https://www.tapeterecords.de/artists/the-telescopes/

 

THE COSMIC DEAD

THE COSMIC DEAD – psychonautyczny, kosmodeliczny kwartet z Glasgow. Choć „Martwi”, to od 2010 zgłębiają rejony Krautrocka, doom’u i rocka psychodelicznego, aby składać żywy hołd kosmosowi. Po ich koncertach można spodziewać się  syntezatorowych pejzaży tworzonych z religijnym wręcz uniesieniem, gitarowego splendoru i potężnego, hipnotycznego brzmienia – jak gdyby Hawkwind i Popol Vuh umówiły się na jam w nieskończonej czasoprzestrzeni.
https://thecosmicdead.bandcamp.com/album/scottish-space-race

 

KSAS [KAROL SCHWARZ ALL STARS]

KSAS (Karol Schwarz All Stars) to czysta, spontaniczna energia. Muzyka na setkę, bez przygotowań, bez prób. Przez niemal 20 lat działalności zespół zmieniał skład i oblicze: zaczynali od motta „taking drugs to make music to take drugs to”, by przez wszystkie dźwięki świata dotrzeć do dzisiejszego: „takin’ naps to make music to take naps to”. Stała jest jedna: ściana delayów, która po sześciu latach od wydania poprzedniego albumu „Hi, Mom!” powraca na „Hi D(e)ad!” z całą subtelną mocą.
https://nasiono.net/album/ksas-hi-dead/

 

HEADS.

W skład grupy HEADS. wchodzi dwóch Niemców i jeden zabłąkany Australijczyk. Pomimo tak różnorodnych wpływów jak Total Control, Shellac czy Rowland S. Howard, ostatecznie wszyscy oni zwracają się w stronę tej samej grobowej otchłani, aby wspólnie kreować ciężkie i mroczne dźwięki spod znaku noise i sludge.
https://headsnoise.bandcamp.com

 

KRZTA

KRZTA – olsztyńskie trio grające muzykę z pogranicza mathcore, sludge.  Zespół charakteryzuje niestandardowe podejście do kompozycji, zaangażowanie i energia, której ujście można sprawdzić na koncertach. Na koncie posiada demo i debiutancki album nagrany zaledwie w dwa dni. Wydani przez Green Lungs Records.
https://krzta.bandcamp.com/

 


CHICOS DE NAZCA

CHICOS DE NAZCA to zespół z Santiago de Chile, który w swej muzyce odwołuje się do chilijskiej kultury i mistycznych doznań wywoływanych przez kwas lizergowy u lokalnych mieszkańców. Dźwięki generowane przez Chicos de Nazca, poprzez siłę niekończących się powtórzeń, przesterów, zapętlonych riffów również wprowadzają w hipnotyczny stan i otwierają drzwi umysłu. https://soundcloud.com/chicos-de-nazca

 

KWIATY

Muzyka formacji KWIATY ma cztery różne korzenie, a efektem tego jest połączenie indie-rocka, muzyki psychodelicznej, shoegaze oraz inspiracji rodem z serialu Twin Peaks. Kwiaty oscylują na pograniczu gatunków, tworząc wciągające piosenki, czasem zahaczając o bardziej dynamiczne elementy, zakorzenione w muzyce punk rockowej. https://soundcloud.com/zespolkwiaty

 

DYNASONIC

DYNASONIC to supertrio tworzone przez Mateusza Rychlickiego (Kristen, Kobieta z Wydm), Adama Sołtysika (ex-Pogodno) i Mateusza Rosińskiego (wrong dial, Dym Records) i grające Dubwave. Tak można określić ich muzykę, w której puchnący od basów dub romansuje z retro dźwiękami klasycznego instrumentu i field recordingu. Hipnotyzująca repetytywność w naturalny sposób podpowiada skojarzenia z falami, przy czym eksperymentalna elektronika każe pamiętać, że jeśli już fale, to raczej wzburzone.
https://dymrecordings.bandcamp.com/album/dynasonic-1-dm21

 

STRAYTONES

STRAYTONES to grupa z Kijowa grająca psych rock, z wyraźnie zarysowanymi elementami garage, surf rocka, nasycony inspiracjami muzyką lat 60., klimatami hippie i nowej psychodelii spod znaku The Brian Jonestown Massacre, Night Beats, Wand, Ty Segall, Fuzz, Oh Sees. https://straytones.bandcamp.com

 

THE BLIND SUNS

THE BLIND SUNS to francusko-polskie trio, inspirujące się takimi grupami jak Mazzy Star, The Jesus and Mary Chain, czy The Primitives. Warto zwrócić uwagę na wyjątkowe riffy, przywołujące skojarzenia z teksańskim tremolo Duane’a Eddy’ego czy gitarą Linka Wraya – które doskonale współgrają z wokalem Doroty Kuszewskiej. https://theblindsuns.bandcamp.com/

 

TITANIC SEA MOON

Na SpaceFest! 2019 zagrają wyłonieni w ramach konkursu TITANIC SEA MOON. Członkowie tego noisowego składu wywodzącego się ze Słupska i Elbląga wcześniej występowali m.in. w zespołach: Ewa Braun, Guernica Y Luno, Wszystkie Wschody Słońca, Przyzwoitość, Shitface, Tornado Space Ship, Najprzyjemniejsi.
https://www.facebook.com/pg/TitanicSeaMoon/

 

DJ DOUG SHIPTON (FINDERS KEEPERS)

DOUG SHIPTON – znany londyński DJ, kolekcjoner płyt winylowych, autor kompilacji wydawanych na LP i współzałożyciel legendarnej wytwórni Finders Keepers Records. Doug aktywnie działa na rzecz krzewienia miłości do muzyki klasy B, wydobywając na światło dzienne schizoidalne, eklektyczne artefakty z annałów historii popu.

 

ROGULUS X SZWELAS UND GOS + CZERKAS + IKA

Pewnym zaskoczeniem może być występ formacji MARKA „ROGULUSA” ROGULSKIEGORogulus X Szwelas und Gos + Czerkas + Ika, będący połączeniem koncertu muzyki improwizowanej i działań performatywnych. Muzycy wykorzystują rzadkie techniki artykulacji dźwięku i preparacji oraz eksperymentują w obszarze współczesnych form wyrazu. Jako wykonawcy stosują nieortodoksyjne techniki gry na instrumentach koncentrując się przede wszystkim na sonorystycznych aspektach muzyki.
https://www.facebook.com/pg/instytutcybernetykisztuki

 

 kontakt

ogólny:
love@spacefest.pl

dla prasy:
press@spacefest.pl

REGULAMIN IMPREZY

poprzednie edycje

2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011

dla prasy

Komplet materiałów prasowych, zawierający informacje o festiwalu oraz zdjęcia w wysokiej rozdzielczości:
download

Nasiono Records GDAŃSK GO OUT Tickets B90 Tickets Kup Bilecik